| piggybank a întrebat:

Am auzit ca mai toti oamenii au un geaman, dar ca acesta moare in timpul sarcinii in cele mai multe cazuri. E adevarat sau e doar un mit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu e adevarat. Dar e adevarat ca sarcinile gemelare s-au inmultit in perioada actuala din diferite motive. Vezi mai jos despre ce e vorba la adresele de mai jos:
http://www.copilul.ro/a_3_2902_Sarcina_gemelara.html
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=251
http://www.sfatulmedicului.ro/index_medical/sarcina_gemelara_7576.html

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nici macar nu e un mit, majoritatea oamenilor nu au auzit acest "mit". Nici nu este adevarat. Exista posibilitatea ca un copil sa se opreasca in evolutie in timpul sarcinii, dar atunci, de cele mai multe ori, moare si celalalt copil. Sunt cazuri exceptionale acelea cu "copil in copil". S-au raportat cateva in toata lumea. Restul sunt fie siamezi, fie teratoame (tumori embrionare).

| lost.in.rain a răspuns:

este doar un mit, bazat pe cazurile "fetus in fetus" (doar 80 de cazuri in lume)

pupimik
| pupimik a răspuns:

Exista doua tipuri de gemeni: cei dizigoti si cei monozigoti. Gemenii dizigoti rezulta in urma fecundarii a doua ovule de catre 2 spermatozoizi; ei seamana foarte mult intre ei, dar nu sunt identici. Gemenii monozigoti se formeaza in urma fecundarii unui singur ovul de catre 2 spermatozoizi, ovulul fecundat se imparte in doua, rezultand 2 embrioni. Gemenii monozigoti sunt identici, dar sansele ca ei sa se nasca sunt doar de 25%, pe cand dizigotii au sanse de 75%.

| zuzuliana a răspuns:

Eu stiu ca fiecare persoana are o clona...in aceasta lume.Eu n-am descoperit-o inca... dar nu-s nici curioasa...

| tea a răspuns:

Ba da, e posibil, si nu doar un geaman...presupun ca si u ai vazut ca si mine, emisiunile dupa discovery...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

e un mit

| delia_dediu a răspuns:

In mare parte, da, e adevarat, fenomenul se numeste vanishing twins si a fost descoperit cand au inceput sa fie folosite ultrasunetele pentru observarea sarcinii – e vorba despre o sarcina multipla in cadrul careia unul dintre feti moare si e resorbit in uterul mamei sau in geamanul/gemenii sai. Dar fenomenul nu se intampla chiar asa des, cam o sarcina din 8-9 e multipla in sensul asta...