| Teodor168 a întrebat:

Am auzit ca nu substanța cacao provoacă acnee, ci zaharul si laptele din unele ciocolati din comerț. Ciocolata kandia amăruie cu 85% cacao îmi poate afecta acneea?
FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acneea este o infectie locala (de obicei al radacinii firului de par, dar nu numai) si apare cel mai des pe fetele si partea dorsala a corpului. Este provocata de 3 factori:
- tenul gras
- schimbarea de hormoni (mai ales la adolescenti)
- insuficienta igienei pielii.

Deoarece cel mai des apare la adolescenti, remediul cel mai eficace este sa se manance drojdie proaspata, de 1-2 ori saptamanal, cate o bucata de marimea varfului degetului, timp de 2-4 saptamani, pana trece complet + o saptamana. Daca mai apare acnee, cura se poate repeta. Drojdia se poate presara cu un pic de zahar daca gustul pare prea "insuportabil". happy
Pielea trebuie igienizata, prin spalare cu apa si sapun dezinfectant, iar dupa uscare sters cu vata inmuiata in spirt sanitar.
Este recomandat consumul mai redus de alimente grase, prea multe dulciuri, etc care mentin ingrasarea, dar nu e nevoie sa fie complet eliminate din meniu.

| Adry05 a răspuns:

E ok sa mananci ciocolata neagra cu o centratie mare de cacao intrucat ajuta creierul, abilitatea de invatare si are multe alte beneficii corpului cat iti si potoleste pofta de dulce cu o solutie ceva mai sanatoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar începeți cu acneea, nu are nici o legătură cu alimentația ci doar cu vârsta (modificările hormonale la adolescenți), vedeți voi acnee la adulți sau copii (care mănâncă ciocolată și dulciuri la greu)? Acneea poate fi influențată de ten, igienă și orice altceva în afară de mâncare! Deci poate fi influențată, nu condiționată, că oricum apare, mai mult sau mai puțin în funcție de pielea (tenul) fiecăruia.

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Salut. Iti spun din propia experienta. Zaharul influenteaza acneea! Multi spun ca nu e adevarat, absolut fals! Sunt studii efectuate care arata legatura directa dintre zahar/lapte si acnee!
Poti sa papi ciocolata amaruie dar doar cateva cubulete!
Sunt sute de studii care au aratat faptul ca alimentatia influenteaza acneea.
Zaharul din carbohidrati rafinati ( chiar si din fructe, daca consumi prea multe), lactatele ( datorita hormonului de crestere si faptul ca lactoza face parte din aceeasi categorie ca zaharurile).
Poti sa papi linistit 2-3 cubulete! ( verifica sa vezi daca ciocolata are lapte- daca are, nu manca!)
Eu unul, am mers pe o dieta low carb si am scapat. Precizez ca a trebuit sa citesc o groaza pe net si din carti. Multi doctor iti recomanda sute de creme, total nefolositoare. Le-am incercat pe toate si pot spune ca doar alimentatia m-a ajutat.
Sport, meditatie, alimentatie si relaxare = ten curat si corp sanatos! Succes!

| AndreeaCr a răspuns:

Din cate am inteles, nu este stiintific dovedita legatura dintre zahar si acnee. Eu ti-as recomanda sa mananci ciocolata, insa fara a exagera.