| catalinovicy a întrebat:

Am auzit ca vara daca bei bauturi calde nu mai simti toata temperatura de afara si nu-ti mai e la fel de cald?! ce parere aveti?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, asa este. Conform fizicii, daca pui o picatura de apa pe o suprafata incinsa, caldura degajata in urma reactiei, va avea o temperatura mai mare decat cea a suprafetei incinse. Deci, bautul ceaiurilor calde sau fierbinti este recomandat pe timpul verii. Bauturile reci ne fac sa transpiram abundent, ceea ce este cam neplacut.

9 răspunsuri:
| lia.d a răspuns:

Asa este, cand temperaturile in aer sunt mai ridicate este indicat sa se consume bauturi caldute, nu fierbinti si atunci organismul suporta mult mai bine caldura de afara si un timp mai indelungat! de preferat sunt ceaiurile.

| romanionu a răspuns:

Da este adevarathappy

| danutzsan a răspuns:

Este foarte adevărat, am două veri de când folosesc acest principiu

| m77 a răspuns:

Nu e vorba de bauturi calde, ci de bauturi la temperatura camerei. asa, te vei hidrata cu adevarat, nu vei transpira abundent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eeee

| Roxxu13 a răspuns:

Da e adevarat...am auzit acelasi lucru cand eram la scoala...arabii vara se imbraca in alb si beau ceai cald.cam greu de crezut dar sa stii ca e adevarat

| Randy Orton a răspuns:

Eu am incercat! Am baut bauturi calde vara (ciocolata calda de la aparatul acela unde bagi 1 leu si iti da cafea sau ciocolata calda) si dupa aceea nu m-am racorit! Ba chiar imi era mai cald ca inainte! De asta sunt inventate racoritoarele, ca sa le bei vara. Ele te racoresc! (Doar daca consideri ca raspunsul meu te-a ajutat te rog sa imi dai fundita.)

| aletzudotcom a răspuns:

Eu sincer cred ca este o mare prostie laughing.

De exemplu daca iti e sete, continui ca sa nu mai bei apa, ca sa iti treaca setea?

| meNa_9645 a răspuns:

Pff. ce sa zic eubig grin
stam doar ca daca bei multa apa minerala transpiri mai multbig grin
posibil sa fie adevaratwinking incearca sa vezihappy.