| Andreea18000 a întrebat:

Am avut contact sexual neprotejat in ultima zi de ovulatie potrivit aplicatiei pe care o folosesc. Am luat pastila de a doua zi ellaone dupa 3 ore, isi va face efectul pastila care sunt riscurile? Ce să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stim si asta nu-ti poate confirma nimeni, fiindca nu avem idee daca pastila aceea va functiona pentru tine sau nu.
Sunt cazuri la femeie cand aceste pastile avortive nu functioneaza deloc si sarcina isi continua evolutia.
Ce trebuia sa faci era sa nu accepti sex fara protectie, ca sa nu risti nici o sarcina nedorita.
Din pacate, acum este prea tarziu.

| Robert2526 a răspuns:

Desigur ca isi face efectul. Nu exista riscuri, stai linistita, o sa fie totul bine. O sa iti intarzie putin menstruatia dar nu te stresa, asteapta sa vina ca o sa vina, nu ai sanse sa ramai insarcinata

| CalinaXandra a răspuns:

Teoretic dacă ai luat pastila de a doua zi nu ar trebui sa mai fie niciun risc. A lăsat
în tine? Atenție, pastila de a 2-a zi se ia doar în cazuri extreme. Sa nu faci chestia asta lunar ca și metoda de contracepție. Baftă