| reyya04 a întrebat:

Am avut intreaga adolescenta probleme cu acneea si am consultat diferiti dermatologi. Imi dispareau pe durata tratamentului dar imi apareau in momentul in care il intrerupeam. Am mai observat totodata ca acneea sau mai bine zis cosurile imi apar cu precadere toamna iarna. As dori o recomandare fie ca e vorba de o crema sau tratament naturist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

DIn pacate daca dermatologii nu au reusit sa iti rezolve problema, s-ar putea sa fie o problema hormonala, care trebuie sa ti-o rezolve un specialist. De obicei se recomanda pentru fete anticonceptionale, deoarece acneele probabil nu sunt singura problema pe care o ai din punctul de vedere al hormonilor, sa zic asa. Alimentatia, stresul, lipsa de miscare pot sa agraveze problema ta. Mai consulta un medic parerea mea.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent ce vei folosi,acesta nu iti va face cosurile sa treaca complet,ci doar te va ajuta sa le mentii sub control in timpul folosirii(deci,indiferent de tratament,cosurile vor reaparea dupa incetarea tratamentului si nu se vor trece complet decat la un anumit moment).In concluzie,continua sa folosesti tratamentul recomandat de dermatolog care te-a ajutat cel mai mult,pana nu va mai fi nevoie(eu,spre exemplu,folosesc Zineryt, singurul care-si face efectul in cazul meu, de 3 ani si voi continua tratamentul pana nu va mai fi nevoie, intocmai cum ti-am recomandat).