| clujeanaca a întrebat:

Am avut miopie care s-a micsorat. Totusi dupa nastere mi-am dat seama ca am nevoie de dioptrii mai mare. Se poate sa fie din vina nasterii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bunica a răspuns:

Da.trebuia sa-i spui medicului oftalmolog si-ti dadea o recomandare pentru medicu genecolog si ti se facea cezariana. fetita mea are doua nasteri cu cezariana din cauza miopiei.

2 răspunsuri:
| dulcineea a răspuns:

Daca ai nascut pe cale naturala, da este posibil.

| cornelia_7230 a răspuns:

Sigur efortul nasterii a determinat marirea dioptriilor, in cazul miopiei. Am avut o colega de serviciu care avea dioptrii mari si careia medicul i-a interzis initial sa dea nastere unui copil. Am aflat ca a nascut in urma cu citiva ani si, in plus, ca a facut si operatie pe ochi in Bucuresti si deja nu mai poarta ochelari, desi nu vedea aproape deloc fara ei.