| FURRIA a întrebat:

Am avut o altercatie cu cineva acum 2 zile si mi-am primit un pumn in ochi, ieri era mai okay, dar azi s-a invinetit mai tare, stiti vre o metoda sa scap mai repede de ea? Daca se poate naturale cat mai multe.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, acum este tarziu, esti abia in mijlocul transformarilor, urmand inca cateva culori sa apara la ochi si probabil se vor retrage in 7-10 zile.
Trebuia ca imediat dupa lovitura, sa pui gheata, sau o bucata de carne macra, pe acel ochi.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Macar i-ai dat si tu ceva?
Comprese.

| Samariteanul a răspuns:

Hmmm,spala ochiul cu ceai de musetel pentru dezinfectare is mai multe nu stiu.Cel ami bine ar fi sa mergi la medic ca n-o sa-ti treaca asa usor.Cred ca daca intrebi la farmacie de niste unguente poti sa scapi.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Sub nici-o forma, nici daca ai afectiuni ale ochilor precum este conjunctivita NU ai voie sa speli ochii cu ceaiuri( nici macar cu ceai de musetel)! Este un obicei foarte rau pe care din pacate marea majoritate a oamenilor il fac si anume isi spala ochii cu ceai de musetel. Este total contraindicat; aceste spalaturi cu ceai de musetel pot sa infecteze globii oculari cu toate ca este cunsocut efectul antiseptic al musetelului. Eventual ii poti spala cu ser fiziologic care intr-adevar este indicat! Ce poti face in cazul tau este sa aplici cat mai multe comprese reci pe ochiul respectiv.