| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o rana pe uter, mi-a fost cauterizata, si mi s-a spus ca nu am voie sa am contact sexual timp de 6 saptamani.as vrea sa stiu de ce nu am avut voie. daca am facut sex, in acest timp, ce se poate intampla? va multumesc si sper sa nu imi ocoliti intrebarea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Pai daca ti-a spus medicul sa nu faci sex, de ce nu te poti abtine? E vorba de sanatatea ta in fond. Mai intrebi de ce nu ai voie. Pai ce crezi ca o rana acolo se vindeca la fel cu a pune un petec la o camera de bicicleta? Umfli roata si mergi mai departe? Poti sa-ti faci mai mult rau. Nu a murit nimeni de abstinenta pana acum din cite stiu eu, sau poate ma insel?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca rana se poate infecta sau poate fi traumatizata in timpul actului sexual si toata cauterizarea sa fie inutila. Va trebui sa te duci inapoi la medicul care te-a operat, sa-i spui ce s-a intamplat si sa ramai in observatie. S--ar putea sa nu se intample nimic, dar s-ar putea sa-ti platesti neascultarea cu complicatii grave care ar putea duce pana la pierderea uterului.

| miriam a răspuns:

Nimic bun risti ca acea cauterizare de care vorbesti sa fii fost facuta in zadar, daca nu astepti sa se vindece ba mai mult sa apara si alte complicatii cum ar fi infectia.Mergi la dr sa vezi in ce stare este rana de pe uter si sa vezi daca este totul ok.Sanatatea este mult ai imp ca sexul.

| mioara a răspuns:

Daca nu ai ascultat sfatul medicului

| yadora a răspuns:

NU ITI FACE RAU CU MANA TA PENTRU PLACERI ...in primul rand ca rana pe uter e cam nasoala si risti sa se redeschida rana dupa ce a fost cauterizata si sa te suprainfectezi. Secretiile de alta natura nu au ce cauta acolo pana nu te vindeci un pic. TREABA TA, DAR DAC TU CREZI CA E MAI IMPORTANTA O PLACERE SEXUALA DECAT SANATATEA TA... TU ALEGI DAR PE URMA SA NU TIPI DUPA AJUTOR ( da-ti seama cum o se te priveasca dr respectiv cand te duci inapoi facuta franjuri...). Discuta cu partenerul si explica-i situatia, nu ascunde ca e mai rau.; nu moare 6 saptamana., asta daca tine la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna am si eu o intrebare in timpul tratamentului cu ovule pentru o rana pe uter se poate avea contact sexsual, cauterizarea nu a fost inca facuta astept un raspuns va multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate sa iti reapara rana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea este bine cam 6 saptamani nu este bine sa ai relatii dar ai mare grija
incearca sa te retii ok o sa fie bine pentru tine ok

| mihaelaa a răspuns:

Buna sunt mihaela am si eu o rana pe uter de chirutaj acum un an si ceva si doctoru mi-a zis ca mi s-a facut o rana pe uter dupa o luna fara contact sexual am mers sa mi-a cauterizez am stat 1 luna si 2 saptamani fara contact sexual mi-a zis sa-mi fac spalaturi cu ceai de musetel si n-am stiutca ceaiu de musetel redeschide rana am fost la un doctor mi-a dat pastile ovule. le-am facut tot asa fara contact sexual dupa aia am mers la alt doctor mi s-a spus ca nu am o rana pe uter ci am o ciuperca deja mam speriat nu am luat tratamentu dela dansa am mai asteptat cateva luni bune si am mers la alt doctor ce mi s-a spus ca rana mai este acolo sad mi-a dat injectii si ovule pastile si imi este tare frica ca nu stiu sigur daca mai exista sau a disparut sunt prea tanara la 18 ani pentru asa ceva din cauza unui avort sad va rog ajutati-ma

| mihaelaa a răspuns:

Salut ma numesc mihaela si am 18 ani am avut un avort in mai chiar cand aveam 17 ani dupa avort am avut o rana docrtor mi-a zis sa stau o luna dupa avort fara contact sexual si dupa aia sa merg sa ma cauterizez de rana pe uter dupa cauterizare am stat iar o luna si mia dta sa ma spal inauntru cu iligatoru cu ceai de musetel am facut ce mi-a zis dupa aia din auzite am inteles ca ceaiu de musetel redeschide rana si am mers la alt dr care mi-a spus ca inca mai am rana pe uter mi-a dat tratament si am mers dupa un timp la alt dr care mi-a zis ca nu am rana pe uter si am o ciperca si mi-a dat tratament si nu am luat am asteptata sa consult alt doctor dupa cateva luni bune am mers la alt dr.care mi-a zis ca am o rnaa pe uter si infecti secreti si mi-a dat injecti pastile ovule etc ce sa fac va rog ajutati-ma ce tratament o fi bun oare chiar am rana?sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Medicul ti-a spus sa nu faci sex pentru ca rana are nevoie de timp ca sa se vindece...parerea mea.Si din moment ce el ti-a zis asta, trebuia sa il asculti, era pentru binele tau.Vezi,si eu am avut vreo 2 tratamente de urmat, timp in care nu trebuia sa fac sex, si nici dupa tratament vreo 2 saptamana.Si nu am facut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu o intrebare de la ce se face rana pe uter?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa ce se trateaza rana de pe uter pot ramane insarcinata, de asta nu am ramas pana acum

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am stat 6 luni dupa cauterizare pentru sanatate