| afrodita3333 a întrebat:

Am caderi mari de calciu si magneziu.Mereu de cateva luni fac o cadere de calciu in prima zi de menstruatie.Cel putin asta cred ca e, o problema din cauza magneziului sau a calciului pentru ca asa a iesit la analize.Ce sa iau sa nu mai fac aceste caderi in fiecare luna? Ceva complex de vitamine sau ce? Vad ca incep sa am si probleme cu caderea parului in cauza astawinkingCe imi recomandati?
(am dureri foarte mari la mestruatie in prima zi)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa fii consultata de un medic si sa faci cateva investigatii. http://www.i-medic.ro/boli/sindromul-premenstrual-sau-pms

| mdaria a răspuns:

Indicat este sa tii un fel de dieta, sa consumi cat mai multe fructe si legume in stare proaspata. Pe intreg parcursul menstruatiei sa nu comnsumi prajeli, carne, paine, doar legume si fructe. In rest, poti sa consumi multe ceaiuri - de musetel, de coada calului, traista ciobanului...toate sunt pentru problemele cu menstruatia.

Ai o dieta echilibrata? Cam ce consumi tu in mod normal, intr-o saptamana?

Plus, consuma multa apa, elimina sucurile si produsele din comert. Pentru vitaminizare, iti recomand sa cumperi de la comerciantii de miere de albine poate gasesti un amestec de miere cu polen si cu propolis, daca nu, ti le cumperi acasa si iti faci tu amestecul. Nu recomand pastile de la farmacie, mai bine iei din sursele principale.

| ElenaSA a răspuns:

Si eu am problema asta.Mi-am facut analize si cica este de la paratiroida.Mi s-a dat sa iau Ca, dar si produse cu Ca de la Clivita.Sunt scumpe si nu am remarcat nicio imbunatare.E drept, nici nu am luat tratamentul timp indelungat. apoi am luat VIGANTOLETTEN.Pare ok.Sanatate! Si vezi cum stai cu analizele la tiroida si paratiroida.

| Birlik65 a răspuns:

Magne B6

| Stefi21 a răspuns:

Pai daca ai carenta de calciu, magneziu.Suplimente de calciu.Dar trebuie verificata cauza. Daca ai o alimentatie sanatoasa nu ar trebui sa ai lipsa de calciu.Doctorii recomanda lactatele drept sursa de calciu. Opiniile sunt impartite. Dupa unii calciu vegetal, din legume, verdeturi cica ar fi mai usor de asimilat.
O reteta naturala foarte eficienta pentru lipsa de calciu.Incercata pe mai multe persoane.Iti spun din experienta ca e foarte eficienta.Coaja de ou e o sursa excelenta de calciu.Mai bine de 90 la suta este formata din calciu carbonat.Dar mai contine si microelemente.Practic coaja de ou e os..Deci contine exact substantele necesare unui sistem osos sanatos.
Uite aici o reteta dar sunt multe pe net in ro si international
http://www.sfatulmedicului.ro/......lciu_34762

Si ar mai fi ceva.Mai ai nevoie de vitamina d.In mod normal este produsa la nivelul pielii sub actiunea radiatiilor ultraviolete.Asa ca o cura de lumina, soare este binevenita.Bineinteles nu in orele de intensitate maxima a soarelui si nu ore. Jumatate de ora e suficient.
Uleiul de peste si pestele sunt cele mai bune surse de vitamina D, iar uleiul de ficat de cod este cea mai buna sursa naturale de vitamina D. O lingura de ulei de ficat de cod are 300 la suta din valoarea zilnica recomandata. In topul celor mai bune surse naturale de vitamina D, dupa cod, urmeaza somonul si macroul. O portie din aceste soiuri de peste ofera circa 90 la suta din doza zilnica recomandata. O portie de ton aduce 200 UI de vitamina D, adica jumatate din doza necesara zilnic. Sardinele au, intr-o portie 250 UI de vitamina D, adica 70 la suta din doza zilnica.

O sursa foarte buna de vitamina D este galbenusul de ou. Doua oua intregi asigura 40% din necesarul zilnic de vitamina D.
Si sfatul meu ar fi sa ai grija, chiar daca acum esti tanara sa iti mentii nivelul de calciu in corp la cote optime.Pentru ca in timp o sa ai tot felul de probleme de la cele dentare, pana la osteoporoza in viitorul indepartat.
Mult succes si sanatate :)

| GirlonFire a răspuns:

Pf. si eu sunt in cazul tau. mie-mi amortesc picioarele. si parca ma taie cineva pe burta big grin du-te la parhon la spitalul ala. este expre pentru ce avem noi..degeaba iei tu tot felul de calciu ca pana se regleaza organismul dureaza oh go on