PsihoSex
| PsihoSex a întrebat:

Am citit recent, si m-am gandit sa va impartasesc si voua: consumul a 5 fructe diferite pe zi, prelungesc viata cu 14 ani! Deci, mai ales cei care fumati, renuntati!, si treceti pe fructe, si aveti sanse sa apucati sa traiti "vremuri interesante"! Merita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu de obicei nu mananc dulciuri, dar fructe cat de multe.Am in curte ciresi, visini, zarzari, caisi, meri, peri, corcodusi, gutui, nuci, pruni, struguri, asa ca ma infrupt din ei pe saturate.

11 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

...mda,daca sunt nepoluate sau nemodificate genetic...
In loc sa numaram fructele si legumele pe care le mancam, riscand ca acest gest sa devina penibil si chiar obsedant, sa adoptam o solutie mai simpla: sa avem grija ca jumatate din meniul nostru sa fie alcatuit din fructe si legume.

PsihoSex
| PsihoSex explică:

SweetCandy, si mie imi place cioco, dar ingrasa, asa ca totul cu masura! Fructele sunt incomparabil mai bune si sanatoase!

| yadora a răspuns:

laughing ...pai eu pap cam 1-2 kg de fructe pe zi...mamaaaa ...iti dai seama ce tare sunt ...si cati ani voi trai? Depasesc 100 lejer laughing

| mioara a răspuns:

Fructe, legume ne prelungesc viata. Dar stresul ne omoara.

| Flav a răspuns:

Sunt multe ce prelungesc viata, mult prea multe pentru. care, daca ai sta sa le urmezi, probabil iti lungesti viata dar nu ti-o savurezi. Maresti cantitatea, dar scazi calitatea. Asta cu fructele e una benefica, eu unul consum f. rar fructe, dar nici nu fumez.
Acum, daca am sta sa cautam cum sa ne prelungim viata, sunt sigur c-am gasi tot felul de chestii. Si cred ca nu e bine sa faci asta, fiindca ajungi sa faci chestii care nu stii daca sunt adevarate, ajungi sa-ti fie frica sa consumi ceva de teama ca-ti diminuezi perioada vietii.
Omul poate muri si maine, chiar daca mananca si 1 kilogram de fructe pe zi, poate muri si la 90 de ani, chiar daca fumeaza. Totul tine de metabolism, de trairile sufletesti si de cele fizice si de organism.
Oricum, iti salut initiativa si informatia data. De acum, cand mai mananc un fruct, chiar o sa ma gandesc la lucrul asta.hee hee

| Gregory a răspuns:

Salut! Multumiri pentru informatii! Mie unul imi plac legumele, fructele si mai toate vegetalele in general, si n-as putea trai fara ele. Doar ca, din pacate, mai am si probleme cu stomacul si intestinele si trebuie sa am grija ce consum, adica numai fructe dulci, care sa nu fie acide, si nu in combinatie.
Recomandarea mea este: incercati sa aveti o alimentatie cat mai naturala pentru a va simti cat mai bine!

| SweetCandy a răspuns:

Stiu k trebuie sa mananc fructe, da e mai buna ciocolatabig grin

| Swabia a răspuns:

Fructelaughing...sa nu mai aud de ele! Cat timp am stat la bunica, la tara tongue...numa`suc natural mi-a dat de fructe facut de ea...nema cola, pepsi sau ceva pe gustul meu! yeeacks sucu` natural![desi, cel de pere era bun! :")] laughinglaughinglaughing

| albastrel a răspuns:

Stiam faza cu frctele.pacat ca nu mananc!sad

| Cryssy a răspuns:

O sa mananc mai multe fructehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu prea mananc fructe de fel. Dar o sa incerc sa mananc zilnic.