| anonim_4396 a întrebat:

Am crapaturi intre degetele de la picioare si desi nu ies in evidenta, iarna par sa doara. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Tinea pedis ...este cea mai raspandita infectie micotica (ciperca) care se poate lua foarte usor de la strand, colectivitati unde se fac dusuri si bai, purtarea pantofilor sau slapilor a unor persoane cu aceasta boala, poate aparea la cei care au un loc de munca unde stau in temperaturi ridicate... se poate trata... insa este foarte greu de scapat definitiv... pentru asta trebuie sa fi atent la igiena... trebuie facut toaleta plagilor cel putin dimineata si seara, apoi dat cu un unguent antifungic, nizoral, lamisil (sotul meu a folosit lamisil si a fost foarte bun), am aruncat toti ciorapii si am cumparati altii noi... pantofii cu care ai umplat trebuie dezinfectati bine... eu i-am sters foarte bine pe dinauntru cu domestos diluat in apa dupa care am dar cu spray antifungic se gaseste la magazine speciale pentru pantofi sau la farmacii (scholl)... daca nu iei toate aceste masuri este foarte posibil sa te reinfestezi fara sa stii de unde... sanatate

5 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Trebuie sa dai cu Nidoflor, Canesten sau unguent cu galbenele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu sunt intre degetele mari dintre cele doua picioare, foloseste spray OXIMED, e bun si trece.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu sunt intre degetele mari dintre piciorul stang si cel drept, foloseste spray OXIMED.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa-ti spun o metoda foarte simpla si testata.Ideea e sa nu lasi sa ramina apa intre degete dupa ce te speli.Trebuie sa te stergi foarte bine, adica sa usuci practic zona respectiva cu un servetel. Apoi aplici o crema pentru ingrijirea picioarelor inclusiv intre degete masindu-se pina la absortia cremei.

| dumib a răspuns:

Clotrimazol crema 1% trtament local 15 zile, impreuna cu oigina riguroasa a zonei afectate. este obligatoriu dezinfectia incaltamintei si a sosetelor co o solutie Borow.