| Ionut7743 a întrebat:

Am cumparat de la karefour niste manusi din latex pentru a le folosi cand schimb uleiul de la masina ca sa nu ma murdaresc.
Dupa ce le-am dat jos de pe maini, am observat ca pe piete a ramas un praf alb care mirosea ciudatel (nu stiu cum sa explic mirosul). Sunt curios ce este acel praf?
Pentru ce foloseste si daca poate avea vreun efect negativ asupra pielii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

E pudra de talc, sau o substanta similara. E utila pentru a nu se lipi manusa de mana din cauza transpiratiei si nu are efecte efecte negative asupra pielii.

| Violleta2022 a răspuns:

Acel praf este: "pudra de talc" si este folosit ca degetele manusilor de plastic sau cauciuc, sa nu se lipeasca intre ele, sau sa se lipeasca de mana ta, ori sa produca vreo iritatie.
Pudra de talc este folosita foarte mult pe poponetul unui bebelus, ca sa se evite iritarea pielii, si chiar de adulti, care au suferit opareli usoare.
Efectul acelei pudre este de protectie a pielii, nicium de iritare, neavand efect negativ asupra pielii.

| Suki08 a răspuns:

Pudra de talc