| Annnonimm a întrebat:

Am dat cu mana intr-o aschie mica iar mana mea era murdara de mizerie (pamant) nu a curs sange deoarece m-am intepat usor, este necesar vaccin antitetanic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Hevnoraak a răspuns:

Cat timp leziunea nu a sângerat nu ar trebui sa îți faci griji.
Dar pe viitor fi mai atent/ă, tetanosul e o boala letală.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Da ai dat cu mana intr-o aschie nu se face antitetanos. acel vaccin se face doar in cazul metalelor ruginite

| Clantza a răspuns:

N-o sa mori de la o aschie. Scoate cu penseta daca a ramas ceva in piele.

| Hapa_Vasy_1988 a răspuns:

Daca ti-ai dat cu apa oxigenata e ok happy

| Annnonimm explică (pentru Hapa_Vasy_1988):

Mersi, nu prea am avut pe ce sa dau cu apa oxigenata ca nu e rana si nici sange, nu se vede nimic pe deget happy

| Harraf a răspuns:

Ar fi trebuit sa te speli cu sapun, apoi sa iti dai cu spirt si sa te uiti atent daca ti-a intrat vreo aschie. Am patit si eu altele mai rele, dar am rezistat happy. Ai grija, uite-te zilnic la mana ( sa nu faci infectie, daca da du-te la spital ). Bafta

| Annnonimm explică (pentru Harraf):

M-am spalat imediat cu apa si sapun si apoi cu apa oxigenata, nu se vede nici o urma de intepatura si nici nu a ramas aschia in deget.Am intrebat de vaccin pentru ca degetele mele erau negre de mizerie si de aia.
mersi de ajutor