| BiancaDenisa a întrebat:

Am de o saptamana o alergie, se manifesta prin bubite rosii pe piele, si tusesc putin. Este sau nu ok sa fac vaccinul pentru difterie si tetanos? Am tot cautat pe internet despre vaccin si/sau aceste doua afectiuni si nu am gasit ceva extrem de concret. Nu as vrea sa-l fac, mai ales ca am aceasta alergie... Parinti au lasat mai mult la vointa mea, dar as vrea sa mai intreb, acest vaccin s-a mai facut in trecut, in clasele mai mici? Nu mai imi amintesc de el. (acum sunt clasa a 9-a si trebuie facut). Cat mai multe detalii, sfaturi, pareri m-ar ajuta mult.
Multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Esti sigur ca e alergie? De ce nu te duci la medicul de familie, poate nu e alergie, daca este alergie, poti sa ei claritin, e foarte bun impotriva alergiilor. dar trebui sa fi sigur ca e alergie si nu boala cum este varsatul de vant.
Stiu sigur ca tetanosul se face si daca ai alergie ( bine, nu la vaccin), de celalat nu stiu.
Eu te sfatuiesc sa fi sigur ce ai, pentru a trata corect si sa nu mai stai cu griji.

| mdany a răspuns:

Acest vaccin s-a mai facut prin clasele 5-8 daca tin bine minte. Daca pe langa aceste simptome mai ai si febra, ameteli; sfatul meu este sa nu faci acest vaccin pana nu iti recapeti sanatatea.Mergi la medicul de familie pentru un consult amanuntit si fa-ti o serie de analize de sange.