pupimik
| pupimik a întrebat:

Am depus putin efort fizic vineri seara si am continuat cu efortul sambata dimineata.Toata ziua a fost ok, nu am avut febra musculara sau dureri.Sambata noaptea am dormit intr-o cabana la munte unde a fost destul de frig. Duminica m-am trezit cu niste dureri musculare.De abia pot pasi.De la ce am durerile astea si ce e de facut? Multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Baie sau dus fierbinte si aspirina! Asta este solutia.Ai facut efort fara sa fi antrenata pentru asta. Uite ce este febra musculara:
http://dralinpopescu.ro/2009/febra-musculara.html

soothe
| soothe a răspuns:

De la febra musculara. O aspirina (tamponata), o baie calda / spre fierbinte cu 2 pumni de sare (sau sulfat de magneziu - sare Epsom) si eventual un masaj cu uleiuri parfumate (geranium).

soothe
| soothe a răspuns:

Daca faci asa usor febra musculara probabil ca ar trebui sa faci mai multa miscare sau tipul de miscare pe care il faci este f diferit de urcatul pe munte - sunt antrenati alti muschi.

| micurutza2005 a răspuns:

Crema "aloe heat lotion"(numita si "crema rosie" pentru ca e cu rosu desenata cutia...)de la firma forever aloe vera, este foarte buna la orice, mie nu imi lipseste din casa, iar febra musculara o reduce intr-o singura zi cu aplicarea de 3ori/zi, are efecte calmante imediat sau in timpul aplicarii si iti da o senzatie de relaxare si usurare in orice durere, e naturala si nu e unsuroasa pe piele. nu mai fa exercitii din astea necontrolate si fara antrenamente, pentru ca nu poti oricum slabi intr-o zi ce ai pus pe tine in mult timp(banuiesc ca pentru.asta te-ai strofocat cu efortul) nu ai facut decat sa obtii febra musculara, oboseala, si aceiasi cm.in talie, ia mai usor si progresiv cu fiecare zi exercitiile. bafta si cumpara acea crema merita.

pupimik
| pupimik explică:

Sigur e febra musculara si nu frigul? stiu cum reactionez la febra musculara. e ceva mult mai dureros.

pupimik
| pupimik explică:

Am fost la munte si am urcat pana in varf, plimbari prin padure, etc. Ideea e ca eu mai fac miscare.Nu ar fi trebui sa fac asa usor febra musculara.