| Ancuța34 a întrebat:

Am descoperit ca am puțină anemie și are și fetița ea are 5 luni eu iau suplimente de fier dar ei find micuță nu știu ce să îi dau.Ce suplimente as putea sa îi dau fetei și ce alimente pot consuma eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Ea are anemie sau tu? Ea nu are nevoie de nimic altceva decât de laptele tău.

| Ancu?a34 explică (pentru StudentLaMedicina):

Amândouă avem

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Ancu?a34):

Nu e aşa uşor la copii. Mergi la un pediatru pentru că este un subiect tare delicat. Anemia la copii aşa mici nu e ceva care se corectează cu suplimente. Probabil o să te îndrume să începi cu mâncarea, deci să o diversifici. Nu am citit cum trebuie întrebarea, acum văd că este şi despre copil. Tu poți lua fier tablete Ferrogradumet 2 tablete pe zi, dar nu le lua cu lapte sau după ce ai mâncat produse lactate. Ia-l cal mai bine cu un pahar de suc de portocale. Controlează Hemoglobina după 30 de zile de tratament. Contactează un pediatru pentru copil.