| motaaurelia a întrebat:

Am diabet tip 2, tiroida hasimoto, osteoporoza si iau tratament pentru insuficienta cardiaca, ma trezesc dimineata frecvent cu puls de 123-127, care poate fi cauza, in conditiile in care nu am tensiune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Aceste probleme trebuie sa le explici medicului.
Am citit despre tiroidita Hashimoto dar nu am calificarea pentru a-ti da sfaturi medicale. Avand in vedere ca ai pulsul foarte mare, fiind in repaus, numai medicul poate sti.

| Violleta2022 a răspuns:

Slabeste, slabeste si iar slabeste si diabetul se reverseaza, tiroida hasimoto dispare, iar osteoporoza se reduce foarte mult.

Elimina din viata ta cei mai mari inamici care iti distrug sanatatea: painea, toate cerealale, pizza, pastele fainoase, foitaj, dulciurile, sucurile, lichioruruile, afumaturile, tocaturile, carnatii si salamurile!

Nu glumesc!
Diabetul este 100% reversibil iar hasimoto care este strans legata de greutatea masiva acumulata in corp, dispar odata ce vei slabi cat sa fii la greutate normala, conform varstei si inaltimii tale.

| motaaurelia explică (pentru Violleta2022):

Da am incercat chiar am reusit sa slabesc in cca 8 luni 4 kg, dar este greu deoarece tyroida hasimoto este o forma oscilanta cand mare cand mica si impiedica mult scaderea in greutate, oricum multumesc mult de tot.

| Violleta2022 a răspuns (pentru motaaurelia):

4 kg in 8 luni, este extrem de putin!
Stiu extrem de bine ce vorbesc, am trecut prin ce ai tu si chiar printr-un cancer de tiroida, si iti pot spune ca POTI sa slabesti daca VREI cu adevarat!
Evita sa mai manaci mult si in special carbohidrati si zahar (dulciuri), care trebuiesc complet eliminate, mananca maxim 1.000 calori pe zi si vei vedea cum se duc kg si slabind la greutatea normala reusesti sa reversezi diabetul, hasimoto, tensiunea arteriala, colesterioluls e regleaza, totul revenind la normal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care poate fi cauza. Cauza acesta o poate clarifica doar un medic de specialitate.

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu si nu te mai lua dupa radio sant, ci discuta problemele astea cu medicii.

| Brizbriz a răspuns:

"123-127"... si asta e "rau"?!?
ca nu e optim - 120, nu inseamna ca ai hipertensiune, ci tensiune putin ridicata, care nu inseamna nimic, cand te trezesti, pentru ca s-ar putea sa ai si apnee

| darrio2007 a răspuns (pentru Brizbriz):

E vorba de puls, ritmul cardiac. Nu confunda cu tensiunea, sistolă si diastolă.

| Brizbriz a răspuns (pentru darrio2007):

Ah, da, atunci e mare rau...

| darrio2007 a răspuns (pentru Brizbriz):

Foarte.

| motaaurelia explică (pentru Brizbriz):

Buna m-am referit la puls, nu la tensiune, tensiunea mea e buna doar pulsul e mare, cred ca e vorba de tahicardie. Multimesc si da daca pulsul e mai mare de 100 e ingrijorator, de regula este un inceput de tahicardie. numai bine

| Brizbriz a răspuns (pentru motaaurelia):

Da, stiu, peste 100 e rau

| motaaurelia explică:

Multumesc,am intrebat doar orientativ.