| IonutValeriu a întrebat:

Am dureri abdominale severe insotite de scaune extrem de apoase, am avut si febra, frisoane, etc. Mi s-a dat de la farmacie LINEX si Imodium, insa azi am avut doua scaune cu ceva sange. Pe prospect scrie la ambele "inainte de a utiliza, asigurati-va ca nu prezentati sange in scaun".
Mi-e frica sa mai iau, dar trebuie sa termin tratamentul.

Ma gandesc ca sangele a fost pentru ca de 3 zile fac undeva intre 7-10 scaune pe zi. Pareri? Idei de a scapa de crampe? Ceva cald pus pe burta ajuta? Sau..nu stiu, altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă scrie în prospect să nu mai iei dacă apar scaune cu sânge, nu mai continui tratamentul cu el, nu mai termini tratamentul cu el.
Ca să nu mai produci scaune, post doar cu apă și ceai, 2-3 zile.

| IonutValeriu explică (pentru sadrian46):

Nu prea mananc nimic, beau ceaiuri de menta si apa. putin orez si putin pui la gratar. Imi vine intr-una, chiar daca o tin pe apa si ceai.

| sadrian46 a răspuns (pentru IonutValeriu):

Încearcă saprosan.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Scaunul cu sânge e probabil urmare a unei iritații, din cauza scaunelor dese și diareice. Ori o inflamare a colonului din cauza unei infectii bacteriene.
Poate fi si din cauze mai dure, dar să nu mergem pâna acolo cu gândul.
Cel mai bine e să mergi la spital pentru investigatii amănuntite (cropocultură, colonscopie etc) si vezi ce zice specialistul, nu asistentul farmacist. El ti-a dat pentru refacerea florei intestinale, dar nu e suficient.

| IonutValeriu explică (pentru floresdemayo):

M-am gandit ca e o inflamare a colonului si eu datorita unei infectii, dar si datorita faptului ca luam multe pastile cam pe nemancate fara ceva pansament gastric. Mi-am luat un pansament gastric, sa nu mai iau pastilele asa. Nu mai am febra, frisoane, dureri de cap, moleseala, au ramas doar scaunele moi si sangerarea din ele..incerc sa mananc mai mult orez si alte chestii care ma strang la stomac.

| floresdemayo a răspuns (pentru IonutValeriu):

Du-te la medic... happy Solicită investigatii si nu trata cu superficialitate sângerarile in scaun, care au fost insotite si de dureri abdominale. Saprosanul, imodium, furazolidonul si alte asemenea medicamente sunt doar pansamente.
Imagineaza-ți o rană infectată (cu puroi, de exemplu) pe care tu o ascunzi privirilor sub un pansament steril fără a incerca sa o tratezi. De multe ori, nu se vindeca de la sine.
Am cunoscut o fată, era atat de tânără, care a murit din cauza cancerului de colon. Spera să trăiască, până in ultima clipă, dar nu a mai trăit.
Își reproșa ca luase multe medicamente pentru slăbit si din aceasta cauza se întâmplase.
Cancerul de colon incepe cu sangerari in scaun, cu dureri abdominale.

Sunt multe boli care au ca simptom sangerari, cancerul e ultimul lucru rău care se poate intampla, dar pot fi si din alte cauze: ulcer gastric, fisuri anale, polipi colonici, chisturi etc
Poate ca la tine e vorba doar de o iritatie, de o sensibilitate a colonului din cauza scaunelor diareice.
E bine să te vadă un doctor.
Lasă rușinea deoparte și fă-ti timp să mergi la spital.

| Catrice a răspuns:

De spital, urgente n-ai auzit?

| johnnny123 a răspuns:

Daca ai dureri abdominale severe si scaun cu sange de 3 zile, nu crezi ca ar fi cazul sa te vada un doctor de urgenta in loc sa pui intrebari pe TPU?

| dinaprilie a răspuns:

Mai stai, unde te grabesti? Ia o pisica si pune-o pe burta. Ca e calda!
MERGI LA DOCTOR LA SPITAL CHIAR DACA LOCUIESTI IN MEDIU RURAL, SUNA LA SALVARE.

| Vântulalb a răspuns:

Ma gandesc si eu ca ai hemoragie interna. Daca aveai scaun tare, ziceam ca te-ai ranit la defecare.
Nu trebuie sa termini tratamentul. Trebuie sa suni ACUM la 112 si sa mergi la urgente. Avand diaree, e grav.

| floresdemayo a răspuns (pentru Vântulalb):

Hemoragie internă?!

Nu e cazul...

| Vântulalb a răspuns (pentru floresdemayo):

Da, am intalnit un astfel de caz intre colegii mei.
Nu spun ca sigur are el. Dar de ce sangereaza la diaree?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia smecta si un probiotic. Daca tu crezi ca e grav mergi la spital, asa ei nu ar vrea sa te ia si ti-ar spune ca sunt hemoroizi dar viata e mereu in mainile tale