| EUSIATIT a întrebat:

Am dureri groaznice de coloana. zilele trecute am fost la medic si ma consultat asa putin mi asp sa nu mai fumez [sunt fumatoare] pentru ca se aude ceva urit un spate. nu fac febra. nu tusesc., nu mia dar nimic medicamente. dar culmea ca ma doare acum in partea din fata sub piept coastele oare3 poate fi de la plamini /././? trebuie sa revin la medic. poate fi grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexutzu00791 a răspuns:

Fumatul atrofieaza articulatiile, aceeasi problema o am si eu cu articulatiile genunghiului, insa daca iti cedeaza spatele esti constient caci nu vei mai fi in stare sa faci multe lucruri. Nici eu nu gasesc o solutie pentru dependenta desi intentionez sa-mi iau tigara din aceea cu 2000 de fumuri care s-ar putea sa fie "mai sanatoasa"...

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi de la plamani, poate fi grav in evolutie, e cazul sa renunti imediat la fumat si sa mergi din nou (luni) la medic. Eventual cere un bilet de internare, fa-ti radiografii pulmonare si teste mai amanuntite.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

in situatia ta trebuie sa renunti la fumat, si e bine sa faci anumite investigatii dar la alt medic.

auran
| auran a răspuns:

Ia o Nospa pana una alta... si cat mai urgent la medic - la altul (fa o ecografie o radiografie ceva)... sanatate

| ina_4413 a răspuns:

Pneumonia se manifestaasa:tuse junghi in spate sub omoplat febra 40, greutate in respiratie.Eu nu cred ca asta e problema ta, as zice ca este o nevralgie intercostala(se manifesta prin faptul ca durerea nu este intr-un punct fix si poate fi ca intensitate de la suportabil pana la violenta, se poate accentua in anumite miscari, cand tragi aer in piept). Nu mai accepta infiltratiile ca nu au nici un rost, toata problema e de la un banal curent.Trat e cu; voltaren tablete,+antinavralgic tb+tador tb.+ceva cald(un bidon cu apa calda). Eu zic sa iei cate o tb din fiecare(nu patesti nimic)de 2ori pe zisi in 2 zile sa nu mai ai probleme.succes.

| angella1972 a răspuns:

Poate fi din cauza pozitiei incomode de la servici, sau chiar a dormitului pe o perna necorespunzatoare. dar totusi...cu fumatul fa ceva. daca nu acum, mai tarziu sigur vei vedea efectul nociv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa fie de la plamani dar ai facut radiografie la plamani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a spus sa nu mai fumezi? dar cand te-ai apucat de fumat...tot el ti-a spus? unui prieten de-al meu i-a spus doctorul; daca mai bei alcool, ...mori.da. daca nu mai beau? nu maaaiii...mor? ba da. dar mai tarziu. ei pai dar atunci domnu doctor... dacatot mor si asa si asa...mai bine beau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru orice probleme de acest gen exista tehnica Bowen (Bowtech). Daca esti din Iasi, viziteaza www.bowtechiasi.ro pentru mai multe informatii.

| clauditza_2327 a răspuns:

Parerea mea ca durerile de coloana nu au nici o legatura cu faptul ca tu esti fumatoare... o am trecut prin asta si nu sunt fumatoare, mai sigur pot aparea de la o solicitare prea mare, de ex statul f mult in picioare, o pozitie neadecvata a corpului. cam astea ar fi lucrurile marunte de la care pot aparea durerile si nu prezinta un diacnostic medical