| anonim_4396 a întrebat:

Am epilepsie, cand am avut ultima oara criza(Iunie), am intrat mai rau in panica ca de obicei si acum sunt la fel cu gandul ca mi se poate intampla, fiind mai tot timpul singura in casa. Mai nou imi este frica sa mai ies pe strada cu gandul ca o pot face cand nu ma astept. Ce pot face sa scap de aceasta panica si daca este normal sa o am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Pentru epilepsie este tratament care te ajuta sa nu faci crize foarte dese si pe care banuiesc ca il faci.Pentru a scapa de panica incearca sa-ti impui tu tie ca nu ti-se poate intampla nimic si acest lucru te poate ajuta sa scapi de aceasta panica.Crizele le faci mai ales atunci cand esti foarte stresata de aceea este bine sa ramai calma impunandu-ti ca nu o sa faci o criza. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Bhaxxor a răspuns:

Incearca sa te relaxezi (in natura de ex.) si sa uiti de ce se intampla, joaca-te un joc pe PC care ti se pare interesant de ex.
Iar eu consider ca nu trebuie sa tii cont prea mult. Incearca sa uiti!

| aiubii a răspuns:

Si eu am avut epilepsie si aveam aceeasi froca stai linistit nu o sa ti se intample nimic grav! Gandeste pozitiv si o sa scapi de frica asta! Sa ai grija de tine si sa ai credinta in Dumnezeu. Epilepsia trece odata cu varsta asa mi sa imtamplat mie

| dragosbogdan001 a răspuns:

Mai calmeaza-te, cred ca ai scris astea dintr-o suflare.

| Ionela_Iulia_1994 a răspuns:

Cel mai bun medicament pentru orice boală este meditația ce implică exerciții respiratorii; nu este bine să stai închisă în casă, trebuie să ieși, altfel devi depresivă.
Frica există doar dacă îi permiți tu să te domine.Foloseșteți imaginația, creând imagini care te fac să zambești, pune-ți muzica care îți face plăcere...comunică cu cel mai bun prieten.

mira
| mira a răspuns:

Schimba-ti emoticonul. Pune ceva optimist.

| VibeTrix a răspuns:

Si eu am intrat in panica din de 2-3 ani. Am mers la psiholog si acum nu mai am nici o problema. Du-te si tu happy