| anonim_4396 a întrebat:

Am facut acum 2 ani o radiografie la un picior (am avut o fractura care s-a vindecat ) medicul mi-a spus atunci ca, cartilajele mele sunt foarte subtiri, adevarul este ca daca merg mai mult de 1 ora ma dor foarte tare picioarele, asta dintotdeauna.
Ce remedii naturiste cunoasteti pentru ca nu vreau sa mai iau calciu, am luat foarte mult.
Retete pe care le stiti de pe la parinti de la bunici, din vecini, sau retete pe care le folosesc parintii vostrii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Conditia cartilajele sunt in legatura cu energia ficatului. Ia Milk thistle (silimarina), evita alcoolul, fa exercitii (inotul este foarte bun), fa masaj si acupunctura.
Oricum nu cred ca este vorba despre tine. Prin alte locuri asta se numeste "pick the brain".
Daca vreti sa faceti o baza de date cu ceea ce furnizam noi, userii TPU, este mai cinstit ceva in genul wikipedia.
Inteleg ca situl acesta este in primul rand in a ne ajuta intre noi, cand suntem la nevoie.
Ma insel oare?

soothe
| soothe a răspuns:

Ook! Daca este asa cum zici ai de facut 2 lucruri:
1 - limiteaza pe cat posibil consumul de cartofi si alte solonacee (vinete, ardei verzi, etc);
2 - consuma in fiecare zi supa de oase de vita / sau scurmatori de gaina (picioare de vita din cele care se pun la ciorba de burta); supa o faci fierband oasele pentru 4-5 ore, in apa la care ai adaugat cam 2 linguri de otet la litru de apa; pui la fiert si ghimber (la o oala de 5 litri de apa pui atat ginger cam jumatate din lungimea degetului tau cel mic); poti pune si o legatura de ceapa verde;
dupa ce a fiert, strecori, degresezi si pui supa in pahare de plastic pe care le pui la congelator; pui cate un pahar la fiecare 2 zile in supa pe care o mananci in ziua respectiva (il incalzesti, fiereste); este cea mai buna solutie pentru problemele de picioare; calciul se absoarbe f bine si cintine si microelementele necesare. Incearca 2-3 luni si ai sa vezi rezultatul

| drpopa a răspuns:

Poti folosi preparate care contin condroitin, boswellin, glucozamin toate acestea au rol in regenerarea tesutului articular, restabilirea motilitatii, eliminarea inflamatiei. sunt multe preparate ex Joint Protex, Artrostop Rapid, Cartilaj de rechin.
ca sa te convingi iti trimit prospectul de la Joint Prospect e produsul pe care il foloseste mama mea
Pentru pastrarea sanatatii tesuturilor conjunctive sau redobandirea ei, un ajutor eficient ne ofera noul produs Joint Protex, fabricat de CaliVita International. Joint Protex contine intr-o cantitate semnificativa glucozamina, condroitin sulfat, metil-sulfonilmetan (MSM), glucozaminoglican, complex de acid hialuronic, cetil-miristoleat (CMT), acid boswelic extras din planta Boswellia serrata, Filipendula ulmaria (cretusca), extract din turmeric (curcumina) 95%, zinc si magneziu.

Glucozamina - asigura mentinerea constanta a concentratiei acestei substante, facand posibila regenerarea cartilajelor si ameliorarea durerii pe o perioada indelungata. Iar acest lucru se intampla fara efecte secundare - contrar antiinflamatoarelor si analgezicelor utilizate in mod obisnuit in farmacii. Marimea moleculara redusa face posibila patrunderea acestei substantein cartilajele articulatiilor, unde participa la sinteza substantei intracelulare din tesutul conjunctiv al articulatiilor.

Condroitin sulfatul - este un amestec intact sau partial hidrolizat de glicoproteine (principala proteina constituenta a colagenului), a carui masa moleculara este cuprinsa intre 1400-30000 sau chiar mai mult.

Acidul hialuronic (HA) - din punct de vedere cantitativ, este cea mai importanta componenta a structurii de baza a tesuturilor conjunctive. Datorita incarcaturii sale electronice negative deosebit de puternice si a masei moleculare foarte mari, este capabil sa lege o cantitate enorma de apa. Influenteaza TOATE FUNCTIILE substantei de baza. In cadrul articulatiilor, asigura vascuozitatea suprafetelor cartilajelor.

Metil-sulfonil-metanul (MSM) - are un rol important in sinteza proteinelor din tesuturile conjunctive. Fara MSM, unii aminoacizi nu se pot integra in moleculele proteice complexe ale tesuturilor conjunctive si, din acest motiv, structura tesuturilor conjunctive rezultate nu este stabila, fiind necorespunzatoare.

Cetil-miristoleatul (CMT) - protejeaza tesuturile cartilajelor impotriva uzurii si participa la regenerarea acestora.

Boswellia Serrata - este un puternic antiinflamator, mucolitic, imbunatateste pofta de mancare, amelioreaza problemele renale (inflamatii, nisip, piatra), faciliteaza functiile plamanilor, ritmicitatea respiratiei, are efect anti-tuse si este antiseptic.

Turmericul (sau curcumina obtinuta din curcuma) - are efect antiinflamator si actioneaza in afectiunile articulatiilor, fara a avea efecte secundare. Utilizarea sa se recomanda si in caz de guta si reumatism.

Filipendula Ulmaria (cretusca) - pe langa numeroase alte efecte benefice, este analgezic, antiinflamator si diuretic. Se recomanda in caz de dureri reumatice, inflamatii ale articulatiilor.

Zincul - absenta acestuia duce la o deficienta latenta a imunitatii organismului, la predispozitia spre depresie, absenta poftei de mancare, paloare, tegumente cu cosuri si o deteriorare a tesuturilor conjunctive, reumatism si aparitia celulitei (piele cu aspect de coaja de portocala).

Manganul - absenta acestuia cauzeaza dureri ale genunchilor, crampe, ameteli, tulburari de auz, tulburari de echilibru, intinderi musculare, iar in adolescenta asa-numitele "dureri de crestere".

Un flacon de Joint Protex are 90 de tablete si costa 109, 78 lei (cel mai mic pret de distributie). O tableta contine:

- Glucozamina HCI... 250 mg
- Condroitin sulfat... 200 mg
- Metil-sulfonilmetan (MSM)... 150 mg
- Glucozaminoglican... 150 mg
- Complex de acid hialuronic... 50 mg
- Cetil-miristoleat (CMT)... 50 mg
- Acid boswelic extras din planta Boswellia Serrata... 50 mg
- Filipendula Ulmaria (cretusca)... 40 mg
- Extract din Turmeric (curcumina)... 10 mg
- Zinc (gluconat)... 5 mg
- Mangan (gluconat)... 1 mg

desigur poti gasi pe internet mai multe date despre fiecare

| drpopa a răspuns:

Pentru pacientii cu afectare articulara sunt indicate cel putin 2 cure de fiziokinetoterapie anual metodele aplicate constau in termoterapie, hidrotermoterapie, electroterapie, masaj, etc astfel terapia cu apa sulfuroasa pe care d voastra o urmati este benefica aceasta poate fii complectata cu alte tipuri de terapii masaj, terapie laser etc, la indicatia medicului fizioterapeut.

| drpopa a răspuns:

Nu trebuie sa imi multumesti, suntem aici sa ne ajutam unii pe ceilalti, iti doresc multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce baza de date? ma dor picioarele am luat calciu si minerale ani de zile pentru ca eram foarte slaba, acum arat foarte bine, dar se pare ca problemele osoase nu s-au remediat repet cartilajele sunt subtiri, intrebam de remedii naturiste, explicati-va va rog, dar dati-mi si remedii.
Cand m-am inscris pe acest site, Raluca administratorul site-ului mi-a propus sa particip la Wiki TPU - o baza de date, cu lucruri interesante, (asta pentru ca raspunsurile la cap sanatate au fost considerate de ea ca fiind bune, am promis ca ma ocup dar nu m-am ocupat, nu sunt medic, am cu totul alta configuratie sociala dar imi place sa ma informez despre absolut tot ce este legat de mdicina (hoby ), deci nu am timp sa completez nici o baza de date, pur si simplu ma dor picioarele si ref. la ceea ce ati spus despre energia ficatului, este adevarat, am antigen australia.Inot in fiecate saptamana, nu am baut alcool in viata mea (nu imi place ) nu fumez nu consum cafea, masajul si acupunctura le consider doar paleative, asteptam ceva metode pentru ingrosarea acestor cartilaje.
Eu sunt user TPU, de ceva mai mult timp decat dv. probabil ca am ajutat si eu, nu degeaba am cateva sute de fundite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@drpopa multumesc, o sa incerc, componentele par sa fie ok, eu merg o data chiar de doua ori pe an oriunde gasesc hoteluri deschise cu piscina apa sulfuroasa, am constatat ca imi fac bine, nu ma mai dor asa de tare de cand fac aceste bai, cu respect pentru raspunsul primit si in asteptarea parerii referitor la aceste bai, va multumesc, inca odata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu de la un documentar ca dansul, saritul cu coarda si alergatu iti face oasele mai puternice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Drpopa, multumesc, va urez sa fiti sanatos si sa nu va doara picioarele niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@soothe - v-am scris ca am antigen australia, in conditiile acestea pot manca ghimbir si supa de oase? ghimbirul este iute si supa de oase nu face bine ficatului, poate exista si altceva, cu multumiri! O sa imi fac totusi acea supa de oase sper ca nu o sa-mi faca rau, cantitatea este relativ mica cca 200 gr, cate oase sa pun?
Asta este foarte buna pentru copii de pe site care se plang ca au carente de calciu.