| deeeeea1 a întrebat:

Am facut analizele acum 2 luni si a iesit vsh-ul 50si proteina c reactiva 24. ce sa fie? e grav? vs-ul e foart mare? multumesc!(nu este pentru mine)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Dupa cate stim Vsh-ul este viteza de sedimentare a globulelor rosii.
50 este cam mare intr-adevar,
Acum sunt multe optiuni:
Dupa cate am zis 50 este cam mare, dar daca persoana este supraponderala, are o boala infectioasa, probleme cu colesterolul, probleme la nivelul ficatului, persoana varstnica, tbc-ului, este sub un tratament medicamentos, etc. etc. tot ce este posibil ca viteza sedimentarii sa fie marita.
Doctorul trebuia sa puna un diagnostic si un tratament pentru vsh-ul marit.
Cat despre Proteina C reactiva, este produsa de ficat. Poate a fi o problema la nivelul ficatului sau o boala infectioasa. Tot ce este posibil este ca cele doua sa fie legate intre ele.
Nu sunt in masura sa pun un diagnostic la acest capitol si mai ales online.
Recomand sa refaca analizele sangvine si consultarea unui medic specialist.

Multa sanatate!