| anonim_4396 a întrebat:

Am facut box de cand eram mica, de 3 ani, nu m-am mai antrenat si m-am apucat de fumat. Cand vreau sa alerg, nu alerg mai mult de 10 metrii ca obosesc foarte tare. Ce sa fac sa nu mai obosesc? (mentionez ca am mai redus din tigari)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| yadora a răspuns:

Renunta la fumat... apoi incepe cura de vitaminizare- mineralizare a organismului, odihna si exercitii usoare pentru inceput apoi mareste intensitatea lor; daca incepi cu un antrenament solicitant de prima data risti sa obosesti organismul, sa faci febra musculara...si ioc rezultat.Fi ponderat si incepe lent ...asa o sa revii in forma.

leonardk
| leonardk a răspuns:

O singura solutie ai - renunta la fumat si apuca-te de antrenamente din nou!

| ionutdragomir a răspuns:

Trebuie sa te apuci de un sport de rezistenta. Cel mai indicat ar fi sa alergi, in fiecre zi mai mult pana o sa ajungi sa fi iar in forma.Nu este de ajuns sa reduci tigarile, trebuie sa faci si altceva, miscare, oricare ar fi ea.Mergi undeva si inoata iti va folosi mai mult ca sigur.