| Hellobello a întrebat:

Am facut ecografie abdominala. A spus ca totul e normal si uterul este in AVF si endometru gros. Ce inseamna asta? Daca ar fi existat o sarcina de 17 saptamani ar fi fost vizibila la ecograful abdominal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau in urma ecografierii a reiesit ca UTERULUI tau este in stare buna/normala, acest lucru inseamna ''uterul in AVF'' Poate ca este putin, adica intr-o oarecare masura anormala starea ENDOMETRULUI tau, in cazul in care grosimea acestuia este mai mare de 5-6mm. Daca ar fi existat o sarcina cu varsta de 17 saptamani, aceasta ar fi fost atat de mare incat s-ar fi vazut si ''din avion'' vorba vine. In concluzie probabil ca macar de acum inainte te vei linisti complet si nu te vei mai ingrijora inutil. Este 100% IMPOSIBIL ca in uterul tau sa existe chiar si vreo urma de sarcina din moment ce NICIODATA nu a existat asa ceva. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Tu ai devenit obsedata de chestia asta cu sarcina.
Ti-a spus si medicul ca nu esti insarcinata ce vrei mai mult?
Iti dau un sfat.Du-te si te f...e si ramai gravida, si am terminat cu balciul.Atunci vei sti sigur ca esti si gata.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ar fi fost vizibila, poate si mai devreme daca ii ziceai medicului sa se uite ca poate esti gravida.

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca exista o sarcina fii sigura ca medicul obstretician te asigura ca fatul se dezvolta normal si ca nu are eventuale malformatii, ii masura circumferinta capului, a membrelor, observa pozitia placentei, bataile inimii etc. Nu ti spunea doar despre grosimea endometrului si despre starea uterului fii sigura. Probabil ar fi incercat sa si dea seama de sexul copilului daca aceasta ar fi fost intr o pozitie favorabila. Deci ingrijorarea ta cu privire la graviditate nu si avea rostul. Numai bine

| Hellobello explică (pentru HazelEyes77):

Am fost la un ecograf abdominal simplu in care mi s-au vazut splina rinichii etc. Ovarele si uterul. Daca ar fi fost ceva, uterul nu ar mai fi fost normal, nu? S-ar fi vazut ca e ceva acolo?