| DanaDaniela2222 a întrebat:

Am facut nişte analize de sange eu find însărcinată mi-a ieşit ca am puţină anemie. Poate lua şi bebe anemie de la mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Anemia este generata de o lipsa de vitamine din corp.
Copilul nu are ce sa ia, odata ce nici macar tu nu ai suficiente, ceea ce ar trebui sa te puna pe ganduri ca ai mare nevoie sa manaci sanatos cu multe, foarte multe fructe proaspete, legume si carne, ca anemia sa se amelioreze si copilul sa se dezvolte normal si sa sanatos, ca nu vrei sa nasti un copil cu probleme de sanatate.

| gratargratar a răspuns:

E anemie prin dilutie, pentru ca volumul circulator a crescut datorita copilului. Cu alte cuvinte, tu trebuie sa produci sange atat pentru tine, cat si pentru copil. Deci anemia la gravide, in anumite limite, este normala, si nu ai de ce sa te ingrijorezi. Cata vreme ramane in intervale rezonabile, nu se ia niciun tratament. De asta trebuie sa se ingrijeasca medicul care te are in evidenta cu sarcina.

| StudentLaMedicina a răspuns:

E normal să ai anemie în sarcină. Trebuie să iei fier în fiecare zi.

| ninuku a răspuns:

Anemia netratata poate creste riscul de nastere prematura, greutate mica la nastere, probleme de dezvoltare. Prin urmare, este important ca femeile gravide sa efectueze teste regulate de sange pentru a detecta anemia si sa primeasca suplimente adecvate de fier si vitamine