| AdinaAdina9887 a întrebat:

Am făcut niște analize de sânge și mi sa- descoperit ca am puțină anemie și mi s-a zis sa consum alimente în care se găsesc fier.Ce alimente pot consuma? Și ce pot face în legătură cu anemia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Spanac, morcovi legume multe si fructe, acestea contin fier, fara fast food si KFC, acestea trebuie sa le elimini din meniu ca nu te ajută decat sa te ingrasi.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Poți lua tablete de fier să meargă mai repede. Le găseşti la farmacie.

| TimberWolf a răspuns:

Pai si nu ti-a zis ce alimente contin fier? ce dorcor laughing

| LisaJulie a răspuns:

Eu consum spanac și ficatei și carne de vita din când in când! Mai poți consuma și cartofi dar nu prăjiți

| ioana748 a răspuns:

Mai bine cumperi cum a spus si studentlamedicina de la farmacie suplimente cu fier si se va asimila mai repede.

SI cateva sfaturi gasesti si in linkul de mai jos,
https://www.docbook.ro/blog/alimente-bogate-in-fier

| Violleta2022 a răspuns:

Ficat de pui sau vita, contine foarte mult fier.