| anonim_4396 a întrebat:

Am facut un chiuretaj acum 10 zile si tot am sanii mariti si ma dor si acum. Este normal? va rog sa ma ajutati cu un raspuns va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Consulta dr asta este cel mai bine! Mai ales ca ai facut prostia asta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da este normal, corpul inca sufera schimbari hormonale puternice, de exemplu uterul o sa-si recapete doar jumatate dintre functii in primele 6 luni.contractiile uterine dau dureri de sani, datorita hormonilor. numai ca trebuie sa ai grija, dupa avort se poate ramane gravida mult mai repede pentru ca ovulatia variaza.asa ca mergi maine la un medic sa-ti prescrie anticonceptive.macar in primele 12 zile dupa avort incearca si evita penetrarea pentru ca penisul poate atinge "gatul"uterin care este in refacere.

| Psihoyounger a răspuns:

Evita activitatile obositoare pentru 2-3 zile. Poti relua activitatile obisnuite numai atunci cand te simti suficient de bine.
Daca ai primit medicamente, ia-le corect, conform indicatiilor medicului.
Mergi la control, la data care ti s-a spus dupa efectuarea avortului. Poti reveni oricand, daca ceva nu este in regula cu tine.

Reguli de igiena intima si generala:
-- se face toaleta organelor genitale externe de doua ori pe zi
-- nu se recomanda spalaturile vaginale/irigatiile in primele doua saptamani dupa avort
-- se poate face dus cu apa la o temperatura potrivita, evita baia generala

Reluarea activitatii sexuale:
-- este indicat repausul sexual 2 saptamani dupa avort

Semnele care trebuiesc urmarite, semne si simptome de alarma:
-se urmareste aspectul secretiilor
-se urmareste temperatura generala a corpului

Ce este normal:
-- sa ai sangerari si usoare dureri abdominale, similare celor menstruale, pana la o saptamana dupa avort
-- sa te simti putin obosita timp de cateva zile
-- sa ai o stare usor depresiva cateva zile

Ce nu este normal:
-- secretiile devin abundente sau mirositoare
-- sa pierzi mult sange (de doua ori mai mult decat la menstruatie)
-- apar dureri abdominale intense
-- sa ai febra, frisoane
-- starea generala se inrautateste brusc
-- menstruatiile nu revin dupa 2 luni de la efectuarea avortului
In toate aceste situatii, solicita consult medical de urgenta!

Utilizarea metodelor de contraceptie:

Poti incepe folosirea unei metode de contraceptie imediat sau la cateva zile dupa avort, daca doresti.

Se pot folosi:
-- contraceptive hormonale de orice fel (se incep in primele 7 zile dupa efectuarea avortului sau in orice moment, daca femeia nu a avut contacte sexuale),
-- DIU (imediat sau dupa 2 - 3 luni daca avortul a fost complicat),
-- metode de bariera,
-- sterilizare chirurgicala voluntara (pentru persoane cu numarul dorit de copii);

Metode nerecomandate: metodele naturale bazate pe recunoasterea perioadei fertile (abstinenta periodica).

sursa: romedic.ro

Psihoyounger

| cristian_1934 a răspuns:

Intra aici si citeste gasesti raspuns la toate http://www.topsanatate.ro/print.php?id=26083

realizeaza totusi ca pentru fiecare greseala in viata trebuie sa invatam sa suportam consecintele

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e normal, inca mai ai hormoni de sarcina in organism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta ma intreb si eu acum...big grin