| anonim_4396 a întrebat:

Am facut un scaun mai legat, legat de defecatie si am observat o picatura doua de sange pe hartie
Am mai avut problema asta acum vreo doua saptamani
nu prea beau lichide
un sfat de la cineva in domeniu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil hemoroizi interni sau chiar o fisură anală pe fond de constipație.
Învață să te hidratezi corespunzător, atunci nici scaunul nu va mai aduce cu el urme de sânge, consultă cel puțin medicul de familie.
Pe viitor când mai întâmpini probleme de genul ăsta, este bine să ai supozitor cu glicerină, toaletare locală cu apă călduță (nu fierbine, dar nici rece) și săpun, tamponezi zona cu un prosop moale și masezi local cu o cremă specială antihemoroidală, lenjeria intimă să nu fie strâmtă, și nici tanga cel puțin 24 de ore după.
Sănătate!
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Se poate sa fie o simpla fisura anala din cauza constipatiei sau ceva mai serios. Sfatul meu e sa mergi la medic.

| kanajambe a răspuns (pentru Abh):

Asa am facut si data trecuta.imi trecuse, si am renuntat sa merg la doctor. daca trece de la sine posibil sa fi fost doar o fisura?

Abh
| Abh a răspuns:

Da, este posibil.

| doctoressa a răspuns:

Fisurile anale, hemoroizii si tumorile rectale pot da astfel de sangerari. Ar fi bine sa ajungi la un medic pentru consult si investigatii.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/......-digestiva