| SofiaSofi90 a întrebat:

Am făcut un test de sarcina, a ieșit pozitiv însă sunt un pic confuza. Eu am avut contact sexual neprotejat acum o luna. Poate greși testul de sarcina? Când ar trebui să îl fac pe urmatorul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Poți să îl refaci chiar acum. Dacă ai avut contact neprotejat acum 1 lună probabil acum eşti în 6+ săptămâni că se numără din prima zi a ultimului ciclu menstrual. Deci orice test ai face ar trebui să fie pozitiv.