| SLexuS a întrebat:

Am făcut vaccinul la 14 ani, astăzi, bine ok nu s-a întâmplat nimic apoi am temperatura tușesc strănut mă doare brațul.este grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Este vorba sa mergi tu din proprie intiativa din cauza simptomelor. Sa vezi daca nu cumva in vaccin a fost un microorganism total activ. Vaccinul este un preparat biologic care conține microorganisme omorate sau atenuate, ori fragmente ale acestora. Desi rar, unlele vaccinuri pot avea efecte rele asupra organismului. De asta este bine sa mergi la medic.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Stai linistit! Multi colegi ai mei au patit asta cand eram de varsta ta. Oricum, trebuie sa mergi la medicul de familie sau cel scolar. Pe vremea mea venea si verifica la 2-3 zile. Nu stiu cum este acum!

| SLexuS explică (pentru Salontanul):

Acum după vaccin nu mai trebuie sa mergem la medicul de familie!

| Salontanul a răspuns (pentru SLexuS):

Nu. Este vorba sa mergi tu din proprie intiativa din cauza simptomelor. Sa vezi daca nu cumva in vaccin a fost un microorganism total activ. Vaccinul este un preparat biologic care conține microorganisme omorate sau atenuate, ori fragmente ale acestora. Desi rar, unlele vaccinuri pot avea efecte rele asupra organismului. De asta este bine sa mergi la medic.

| anonimg a răspuns:

Nu este grav; este normal.

| kar1GaNNN a răspuns:

E normal sa ai reacții adverse. Stai linistit ca nu e nimic grav.

| SLexuS explică:

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri!