| christina94 a întrebat:

Am febra musculara la picioare ( destul de mare- abia pot sa merg :/). Ce pot face sa mai ameliorez durerea? In cat timp o sa treaca? :*
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| LastNight1324235436 a răspuns:

Si eu am fost in aceeasi situatie ca tine acum cateva zile. Mie mi a trecut de la sine in 2-3 zile.Am auzit k ar fi trebuit sa iau o aspirina imediat ce am facut exercitiile fizice

| mat31new a răspuns:

Masaj, iti trece in 2-3 zile.

| Smokey13s a răspuns:

Da`ti cu Ben Gay, e cel mai bun unguent pentru febra musculara. Sau iei 2 aspirine si faci o baie calda 10 minute.Trece in mai putin de 4-5 zile

| RomulusMilea a răspuns:

Febra musculară este cauzată de acidul lactic secretat de masa musculară în timpul eforturilor fizice susţinute. Durerea este cauzată de faptul că organismul nu reuşeşte să elimite acel acid lactic atât de repede cât şi-ar dori "posesorul".

Soluţii se găsesc la adresa de mai jos:

http://www.gandul.info/sport-miscare/cum-scapam-de-febra-musculara-4752794

Baftă!

| YayuK a răspuns:

Ia o aspirina. Fa o baie fierbinte, aseaza-te in pat cu picioarele puse pe o perna, fa un masaj cu un gel analgezic gen diclosal, diclofenac etc, sau cu o simpla crema. Odihneste-te.

| katy a răspuns:

Ia o aspirina si fa usor exercitii de incalzire apoi un dus fierbinte si a doua zi esti fresh