| Syrenutxa a întrebat:

Am febra, sau cel putin asa cred. Nu am temperatura si vreau sa mi spuneti cum pot afla daca am febra sau nu, daca numarul e mare sau nu, folosind niste alte metode? Simt ca sunt fierbinte dar cred ca e din cauza caldurii, dar de asemenea sunt si racita. Va rog...is singura acasa si temperatura s-a spart de atuncea nu mai am...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| geopopiku a răspuns:

Poti sa-ti iei pulsul...normal ete de 60-100 de batai pe minut. daca ai febra atunci ai un puls marit..bft

| xOanax a răspuns:

Nu este febra tot timpul. Poti sa iti cumperi un termometru[cel mai sigur] dar daca nu, puneti o compresa cu otet si apa pe abdomen, daca in 5-10 minute nu scade inseamna ca ai febra mare si posibil, o infectie in corp. Mai poti folosi si un cutit pe frunte[fiind rece vei observa ca temperatura se schimba. Daca ramane asa[rece] inseamna ca iti e doar cal dar daca creste inapoi mare inseamna ca ai temperatura. Sper ca te-am ajutat. Funda? happy

| Syrenutxa explică (pentru xOanax):

Nu pot iesi, ma simt asa de bolnava, am pus cutit pe frunte si am stat asa de vreo 5 minute si cand am atins cu mana era calduta, dar cu buze era rece. Ce inseamna? Voi pregati comprese. Astept sa mi spui daca stii ca am febra sau nu...

| Syrenutxa explică:

Am incercat cu comprese, dar se pare ca nu-mi trece. Voi lua aspirina Zentiva, e in regula? Oricum maine dimineata urma sa merg la spital pentru o interventie chirurgicala la unghia mea incarnata si sper doar sa pot rezista noaptea asta.