| Lily23466 a întrebat:

Am febra şi mă doare capul foarte tare, mi-a adus soţul meu un paracetamol dar nu îmi trece, ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Așteaptă să-și facă efectul. În caz de nevoie, mai ia unul peste o oră, dar apoi să nu mai iei timp de șase ore, cel puțin.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru adryang78):

Intervalul este de 4h şi are voie să ia 2 împreună. Poate lua până la 8 pe zi. 4 g dacă o pastilă are 500 mg.

| Torrpi a răspuns:

Sa te duci la medic. Paracetamolul nu e bun la toate.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Cum este acum? Un paracetamol nu este suficient, trebuie să iei 2 paracetamoale adică 1 g. Ai voie să iei până la 4 g pe zi. Cât e temperatura?