| Teodora777 a întrebat:

Am foarte multe cosuri pe spate si pe piept,ce asi putea folosi ca sa scap de ele, sa pot purta vara bluze cu spatele gol etc
Funda love struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| misuh a răspuns:

Uleiul din arbore de ceai
Uleiul din arbore de ceai conţine substanţe care limitează dezvoltarea bacteriilor. Bacteriile declanşează apariţia acneei, prin infectarea porilor. Uleiul, pe care îl poţi cumpăra din magazinele naturiste, se aplică prin tamponarea zonelor afectate.

Gelul de Aloe Vera
Gelul de Aloe Vera este o adevărată minune atât pentru frumuseţe, cât şi pentru sănătate. Curele cu suc de aloe sunt folosite pentru detoxifierea şi vitaminizarea organismului. Pentru că apariţia problemelor pielii poate fi declanşată şi de toxinele din organism, detoxifierea este un pas important în tratarea acneei. Poţi folosi gelul de aloe şi extern, prin aplicare locală.

Pasta de ovăz
Fierbe o ceaşcă cu fulgi de ovăz, lasă să se răcească, apoi adaugă două linguriţe cu miere şi amestecă. Aplică pasta pe ten, evitând zona ochilor. Aşteaptă zece minute, apoi îndepărtează masca şi clăteşte cu apă călduţă. Pasta de ovăz absoarbe uleiurile în exces de la nivelul tenului şi eliberează porii, în timp ce mierea are un efect antibacterian.

Zinc
Zincul este un agent antibacterian şi un element necesar în producţia uleiurilor naturale ale pielii. O dietă săracă în zinc poate determina apariţia coşurilor. Alimentele care conţin zinc sunt carnea roşie, alunele, nucile. Este foarte important să nu iei suplimente de zinc fără recomandarea unui medic!

PONT
Dacă ai tenul gras, nu uita de cosmetică! Un tratament de curăţare realizat la cinci-şase săptămâni te poate ajuta să scapi de coşuri, puncte negre şi pori dilataţi.

9 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Eu o sa fiu direct. Si chiar daca pare dur gelurile,cremele,pastilele,etc nu te vor scapa niciodata de cosuri din pacate.
Singura care te poate scapa de cosuri esti TU!
cosurile se fac DOAR de la ALIMENTATIE.
Deci toxinele pe care le mananci zilnic ies prin piele.
Stiu si altii mananca prostii(cipsuri,cola,prajeluri,mezeluri, dulciuri, sucuri, prajituri etc.) dar majoritatea oamenilor elimina toxinele prin urina, insa unii mai ghinionisti elimina toxinele prin piele.
Deci ai grija ce mananci
Consuma -fructe
legume
supe usoare
iaurt
Si cred ca stii in general ce inseamna mancare sanatoasa.Nu mai manca tot ce apuci, ca nu vei scapa NICIODATA de cosuri!

| CRISS69TM a răspuns:

Sex de 2-3 ori pe saptamana cel putin.si garantat ramai fara cosuri.succes.

| HermioneLove a răspuns (pentru CRISS69TM):

Tu alt raspuns mai stupid nu ai? laughing

| ღLiFeHaSMeAiNgღ a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ca si tine si de o luna am inceput sa ma dau cu o crema de la Forever Living Products : https://www.foreverliving.com/marketing/Product.do?code=051... de cand ma dau cu se vad rezultate. Dar daca vrei sa faci comanda trebuie sa fii inscrisa la aceasta firma de produse 100% naturale si vei avea un reprezentat. Sunt mai multe chestii pe care trebuie sa le stii... Daca vrei sa afli mai multe despre aceasta crema sau despre Forever Living Products trimite-mi un mesaj prin TPU si iti voi spune cu mare placere :D. Iti voi da si site-ul acestei firme poate gasesti ceva care iti este de folos :D. https://www.foreverliving.com/marketing/Home.do
Sper ca te-am ajutat!

| Kristelle a răspuns:

De fiecare data, dupa ce imi fac dus, eu ma dau cu alcool medicinal. Pe langa faptul ca usuca cosurile, dezinfecteaza pielea, o lasa curata si foarte fina!

| StamateAlina1987 a răspuns:

Eu m-am luptat cosurile si puncte negre timp de 10 ani de zile. Am mers la multi doctorii, am incercat multe tratamente si creme, dar nu au functionat.
Apoi am descoperit un foarte bun doctor dermatolog si mi-a dat un tratament cu creme pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Doctorul mi-a zis ca studiile au aratat ca uleiul de arbore de ceai (tea tree) contine compusi antibacteriali si antimicrobiali care ajuta la distrugerea bacteriilor care dezvolta acnee. Uleiul de arbore de ceai nu usuca pielea, ci o hraneste si in acelasi timp elimina cosurile, acneea sau punctele negre si albe.
La mine au funcționat excelent cremele de cosuri de la Thursday Plantation, iar intr-un timp record am scapat de cosuri si de puncte negre.
Le-a recomandat la o prietena buna cu alt tip de ten si a inceput si ea tratamentul. Dupa ceva timp de folosire a cremelor, tenul a inceput sa devina foarte curat vizibil, si a scapat de cosuri.
Tot doctorul asta mi-a zis sa inlocuiesc sapunul normal, cu un sapun pe baza de ulei pur de arbore de ceai tot de la Thursday Plantation, pentru a controla excesul de sebum.
Le recomand, pe mine m-au ajutat foarte mult sa scap de cosuri si puncte negre.

| Radoi_Bianca_1998 a răspuns:

Sapun cu sulf de la farmacie!

| powerdream a răspuns:

Esti din Bucuresti? stiu un magazin naturist foarte bun

| Teodora777 explică (pentru powerdream):

Nu sunt din Bucuresti, Sunt din Bacau