| Morgan6431 a întrebat:

Am fost acum cateva zile la doctorita de familie, mi-a facut un egk, si mi-a spus ca am un bloc de ramura din nastere si sa nu mai beau alcool. Cat de riscanta e cocaina, LSD-ul si exctasy-ul pentru mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dreamgirl94 a răspuns:

Te-ar baga in stop cardiac sau iti poate provoca bradicardie si racirea nodului sinusal.alcoolul nu e asa periculos ca si drogurile dar daca ti l-a interzis este clar ca se exclud si drogurile.incearca sa iti ingrijesti inima, mananca sanatos si fa sport daca iti este permis.problema ta se refera la o intrerupere a conexiunii electrice intre nodulul sinusal si fasciculul his&reteaua purkinje care transporta stimulul electric la tot miocardul.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Alea nu sunt (doar) riscante. Sunt în primul rând ilegale. Presupunând că sănătatea nu ți-ar fi afectată de alea, cam cum crezi că te va afecta o ședere la pârnaie?

| xFluing a răspuns:

Din cate stiu eu cocaina iti creste mult pulsul. Cautand acum pe google, am aflat ca asta e o problema la nivel cardiac. Nu sunt expert, dar avand in vedere situatia ta, ar trebui sa te tii departe de orice fel de drog.

| InvertedDeformity a răspuns:

Cocaina, LSD, Extasy, metadona si heroina sunt cele mai puternice droguri, cu cea mai mare rata de dependenta.
Cocaina este un inhibitor al dopaminei, noradrenalinei, serotoninei. El împiedică transmiterea impulsului nervos la nivelul sinapselor neuronale, prin ridicarea pragului de sensibilitate a receptorilor, o creștere a simpaticotoniei. Creează o stare de euforie și de dependență față de cocaină.
LSD este cosiderat cel mai puternic halucinogen (25 - 50 μg), iar de aceea este numit si ''party drug''. Acesta duce in cele din urma la dependenta, psihoza si schizofrenie.
MDMA, numit in jargon si "ADAM", "hamburgeri", "biscuiti de disco", "Porumbei ai dragostei", este un drog sintetic si psihoactiv (modificarea starii de constiinta) cu proprietati inrudite cu cele ale amfetaminei si halucinogenelor. Structura moleculara a ecstasy-ului este similara cu cea a MDA-ului iar unul din efectele consumului de XTC este leziunea unor zone ale creierului.
Extasy este vandut de obicei in cluburi, in timpul concertelor rock sau la petrecerile adolescentilor sau studentilor sub forma de pastile. Se mai poate consuma sub forma de praf (pudra), uneori inhalata sau fumata si rareori injectata. Sunt comercializate si sub forma de amestecuri ce contin adaosuri de cafeina, amfetamina sau LSD.De cele mai multe ori se distribuie sub forma de drajeuri.
Odata ce este ingerat, acest grog isi face efectul dupa 20 minute, cand simti un fel de caldura in corp, uiti complet de toate problemele, devii tot mai energic iar muschii se contracta, ducand la lesin sau stari de greata insotite de voma sau chiar stop-cardiac.

| Ryoo a răspuns:

Nu știu frate, dar poți lua liniștit TetraHidroCanabinol (Biluțele de THC),Pure Magic, mescalină, amphetamină, Special Key, MDMA, heroina și bagă și ceva legale și dacă tot nu te afectează bagă la venă
tongue

Nu mai bine fumezi tu o maria și le lași pe celelalte? zic și eu.