| evellinalalala a întrebat:

Am fost astazi la dentist sa-mi puna doua plombe dar tata mi-a spus ca vrea sa-mi faca o lucrare completa adica sa-mi adauge o masea care mi-o scos-o acum 2 ani. As vrea sa stiu detaliat ce ar insemna: daca o sa ma doara, daca o sa-mi faca injectie in gingie. As vrea sa-mi spune-ti detaliat, repet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Am avut si eu o problema asemanatoare cu un dinte din fata. Aveam o gaurica mica si arata urat...am mers sa imi plombeze gaurica, dar a spus ca mai bine il scoate si imi pune alt dinte in loc. Intai mi-a dat cu spray, dupa mi-a facut o injectie in gingie (sau in "cerul gurii", nu mai tin bine minte). Dupa aceea parca mi-a pus un fel de surub, m-a pus sa musc de o chestie cauciucata si a folosit o pasta din care a modelat dintele si a trimis modelul la un laborator. Dupa ceva timp a venit dintele si mi l-a pus in "surub" (cred ca se numeste pivot dentar, sau ceva de genu', dar nu stiu sigur). Am stat cam mult cu gura cascata, dar nu a durut deloc. Dar asta depinde foarte mult si de dentistul la care mergi. La unii nu simti nimic, iar la altii te doare cateva zile dupa ce a terminat de lucrat.

| evellinalalala explică (pentru iulianr):

Si acel pivot este introdus in gingie? si chiar nu doare cand in pune?

| Kirito21 a răspuns (pentru evellinalalala):

Normal ca nu te doare deoarece totul se face sub efectul anesteziei. Nici cand iti face injectia in gingie nu simti nimic deoarece iti da cu un spray inainte ca sa amorteasca putin locul.

| iulianr a răspuns (pentru evellinalalala):

Da. Este introdus in gingie, in locul in care se afla dintele scos.