| IonutMiclos a întrebat:

Am fost astăzi la o ecografie abdominala și mi-a scris ca diagnostic sindrom de colon iritabil.Ce pot face în cazul asta pe mine ma doare si jos la apendicita si vreau sa scap de lucrul asta.Ce pastile pot lua.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ti au dat ei rețetă? O sa mergi la medicul de familie sa vada ecografia sau i o poate trimite pe mail clinica unde ai facut ecografie i o trimit pe mail medicului tau de familie si el o poate vedea, ca si regim trebuie sa eviti lactatele rosiile toate condimentele trebuiesc evitate ardeiul iute piper boia iute, si mincarea tip fast food, trebuie sa maninci lucruri mai usoare brînza de vaci unt, si ca pastile doar medicul de familie iti poate recomanda ceva care se va potrivi organismului tau, multi recomanda controloc dar unora le face rau altora le face bine.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Nu poți lua nicio pastilă. Sindromul de colon iritabil nu se vede pe ecograf. Este alcătuit din mai multe simptome printre care distensie abdominală, diaree, constipație, etc. Nu există niciun tratament pentru colon iritabil decât să ai grijă să nu te constipi.

| TimberWolf a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Mai esti bre suparat pe mine? am facut si eu o gluma...

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru TimberWolf):

Cum să fiu bre supărat? Am crezut că eşti ocupat nu ai mai dat niciun semn.