| Girly97 a întrebat:

Am fost crescuta de mica cu painea cu untura si boia dulce, un aliment popular in zona noastra si in familie. O mananc uneori insa nu inlocuieste alimentatia de baza. Stiu ca untura poate sa provoace altora stari de greata. Cum de pot sa mananc untura fara sa mi se faca rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

M-ai făcut sa îmi aduc aminte de ce mincam destul de des în copilărie. Bunicii mei adesea îmi dădeau piine cu untura și boia. Asta pe linga piine cu unt și zahar presărat deasupra happy
Azi consider o delicatesa piinea cu o untura bună, brinza și roșii. De untura ce ramane după prajirea cirnatilor nici nu mai zic happy.
Poți sa măninci fără probleme pentru ca de mica ai mincat, ai fost obișnuită cu untura. Ești încă o dovada ca alimentația administrata copilului ii va amprenta alimentația pe întreaga viata happy.

| minrest a răspuns (pentru cristi202):

E placuta, trezeste amintiri frumoase, dar e un rasfat culinar, nu este hrana, ca doar exista destula grasime in mancarea gatita. Iar branza e grzime 40%, mancam grasime cu grasime.

| cristi202 a răspuns (pentru minrest):

Și dacă e brinza dietetica? happy
Bine, hai, atunci cu iaurt.

| minrest a răspuns (pentru cristi202):

Daca iti place, cred ca iaurtul merge cu untura foarte bine, combate aciditatea stomacala pe care o provoaca untura, si ''dilueaza'' cumva untura, dar numai dupa ce ii simti gustul.

| cristi202 a răspuns (pentru minrest):

OK, atunci am găsit rețeta perfecta ca stomacul sa fie fericit. happy

| minrest a răspuns (pentru cristi202):

Trebuie verificat. Sunt prea multi factori necunoscuti.

| darrio2007 a răspuns:

Ti-ai raspuns singură in primele doua randuri.

| Dismally a răspuns:

Te-ai obisnuit cu ea de asta nu ai probleme. N-am incercat niciodata sa mananc untura cu paine, era populara prin Ardeal, in zona mea nu se mananca.

| Caro34 a răspuns:

Sucul biliar, hepatic și sucurile gastrice sunt în cantități mari și ajută! Colesterolul e sigur mare, dacă mănânci cantități mari. O dată pe săptămână e OK! Numai bine!

| blackann a răspuns:

rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă-ți analize de colesterol și o sa vezi că nu stai chiar foarte ok cu colesterolul.

| IceRope a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are probleme. Este vorba despre HDL, nu despre LDL.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IceRope):

Are sigur colesterolul mărit daca mănâncă des, după 30-35 de ani se vor vedea efectele. Depinde cat de des mănâncă, daca mănâncă rar atunci nu are nimic că e învățată de mica. Sănătos oricum nu e, efectele se vor vedea când va fi tardiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga și ceapăhee hee

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Și eu mănânc untură ști ce bun și sănătos este da niciodată nu am mâncat cu boia pe el am sa încerc intr-o zi.