| kty a întrebat:

Am fost de curand la ginecolog si nu imi dau seama dupa rezultatul analizelor daca este ceva grav, poate ma puteti ajuta si pe mine.Rezultatul este urmatorul:frecvente celule epiteliale, relativ frecvente leucocite, frecventi cocobacili Gram-labili, frecvente celule "clue", frecventi bacili Gram-negativi si coci Gram-pozitivi... apoi la culturi bacteriene scrie :Gardnerella vaginalis... m-au trimis s imi fac si un examen bacteriologic, inca nu am primit rezultatul, ceea din ce am mai citit inseamna ca este ceva suspect si mai grav.ma puteti lamuri?! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este nimic grav, ai o infectie cu Gardnerella, destul de avansata, dar care in mod sigur se poate trata. Examenul bacteriologic este normal in aceasta situatie pentru a vedea daca nu exista si o alta infectie adaugata (Gardnerella e foarte zgomotoasa si poate masca o alta infectie). Trebuie sa faci tratament antibiotic (recomandat de medic, dupa examenul bacteriologic). Neaparat sa intrebi medicul cum trebuie sa se trateze partenerul tau sexual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt. interpretare trebuie sa te duci la medic, stiu ca nu raspunsu asta il vroiai dar este cel mai bine.