| jon22 a întrebat:

Am fost de dimineata la ecograf si la ficat mai exact la lobul drept e o mica problema el are 160mm si normal zice ca trebuie sa fie 140mm doctorul a zis ca nu e nimic de speriat pentru ca si eu sunt mare am 1, 96 si 119kg voi ce credeti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ZyReXe a răspuns:

Nu ai de ce sa te speri pentru inaltimea ta si greutatea nu-i nimic grav daca erai mai slab era ceva grav dar nu te speria iti zic eu

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa slabesti.Cea ce ai e steatoza hepatica, daca nu slabesti mai ales din zona ficatului urmatorul pas este hepatita, si crede-ma este de speriat.Ca sa iti zic asa, orice afectiune mai grava sau mai putin grava in cazul tau se "vindeca" in luni de zile uneori ani.Pentru vindecarea steatozei este necesar regim alimentar pentru cel putin 6 luni.Mi-am zis si eu parerea, nu sunt doctor, dar vad ce se intampla la cei din jur.

| jon22 explică:

Probele hepatice au iesit negative tin sa mai precizez ca nu beau si nu fumez si am uitat sa adaug ce a mai scris pe foaia de la ecograf ca are o structura omogena si lobul stang e normal