| Bogdan76 a întrebat:

Am fost diagnosticat cu TDM depresie majora.Am tratament pentru numa 7zile că sa mi-l facă de 30zile am nevoie sa fiu asigurat nu lucrez in acest moment. Voiam sa vă întreb dacă nefiind asigurat pot fi coasigurat sau trecut pe asigurarea lu unul dintre bunici stau cu ei in acest moment.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| SoulReaver a răspuns:

Ar trebui să se poată. La fel cum ești pe asigurarea medicală a părinților până împlinești 18 ani. Am mai auzit cazuri când s-au coasigurat dar nu știu exact procedura care trebuie urmată.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista co-asigurare cu buncii.
Iti recomand sa-ti iei de munca si sa-ti faci asigurare, ca sa poti beneficia de servicii medicale si sincer, ti-ar prinde bine si la problemele psihice pe care le ai, ca ti-ai mai revenii.

| TimberWolf a răspuns:

Eu te inteleg, nu poti gandi limpede din cauza depresiei, dar fi atent, progresul la cei ca tine se fac cu pasi mici, sti expresia one day at a time, intai te angajezi undeva unde nu e bataie de cap si nici munca, chiar daca e salariu mic, pana te pui pe picioare si reusesti sa ti depresia sub control, atunci cand te simti stapan pe situatie iti vei cauta un loc mai bun de munca si mai bine platit.
Sper ca te-am ajutat!

| adryang78 a răspuns:

Nu te pot trece bunicii ca și coasigurat.
Poți face contract cu Casa de Asigurări de Sănătate și plătești lunar contribuția aferentă salariului minim pe economie, adică 10%, vreo 370 de lei.

| Enil a răspuns:

Nu poti fi trecut coasigurat la bunici.
Platesti tratamentul sau te angajezi undeva. Oriunde.