| Crinaquen67 a întrebat:

Am fost ieri la medic la ora 16 mi-a făcut un consult a zis să țin un regim și a zis ca trebuie scoasa fierea pentru ca de la fiere ma simt rău. Îmi e puțin frica de lucrul accesta cum se va face procedura? Va fi o operație grea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se va face cu un bisturiu chirurgical, dar tu nu il vei vedea si nici simtii, fiindca vei fi adormita.
Operatie extrem de usoara, dureaza 15-20minute si a doua zi poti fi data acasa (cel putin asa a fost la mine).
Sanatate multa!

| StudentLaMedicina a răspuns:

Operația de colecistectomie este o operație care se face de obicei laparoscopic. Dar unii preferă clasic.

La ce să te aştepți: în ambele cazuri anestezie generală. Când se face laparoscopic, este nevoie de câteva incizii mici care se vindecă repede. În unele cazuri trebuie convertită în operație clasică.

Operația clasică se face cu o singură incizie sub curbura coastelor sus în partea dreaptă.

Ambele feluri de operații au câteva riscuri: infecție, sângerare sau scurgerea bilei în cavitatea abdominală.

Până la operație încearcă să mănânci cât mai puține grăsimi.

Dacă ai întrebări, spune-mi.