| Teo_Mihalache_1992 a întrebat:

Am fost la dentist si aveam o carie si a curatat o. Doamna aceasta e foarte draguta si a incercat sa mi termine de curatat caria cu spray ca sa nu mi faca injectie. Acum imi tot spune ca iti pun un plasture si data viitoare o sa doara mai putin pentru ca o sa lucrez pe pansament. Nu am inteles exact la ce se referea. Cum o sa lucreze pe pansament.
Parerea mea e ca o sa l dea jos si o sa mi lucreze iar pe masea. Ma gandesc sa o las sa mi faca anestezie. Daca ma poate lamurii cineva va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Lostlyric a răspuns:

Acolo unde ti-a curatat, banuiesc ca pe canal, e nevoie de un "pansament", iti pune niste substante pentru dezinfectat si neutralizare a zonei (ceva cu calciu si minerale), apoi, deasupra, vine cu un material care seamna cu ghipsul.
In functie de ce ai tu pe canal (daca ai avut infectie), mineralizarea zonei din canal se face in mai multe sedinte si de fiecare data iti va da acel material jos si iti va pune altul, care nu face decat sa blocheze subtantele alea de calciu si minerale pe canal, pana zona este complet vindecata.
Nu o sa simti mai nimic. Iar anestezia nu e necesara. happy