| fKn a întrebat:

Am fost la doctorul ginecolog si mi-a spus ca am o anexita deloc puternica, mi-a dat tratament dar as vrea sa stiu ce as putea face sa evit racelile de genul asta si niste remedii naturise, care sa imi faca bine, pe langa pastilele prescrise de doctor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| sosostore a răspuns:

Nu sta cu fundul pe ciment, iarna mai poarta o pereche de pantaloni pe dedesubt, protejeaza-ti burta de frig, nu sta in curent, degeaba iei pastile si faci tratamente naturiste daca nu ai grija de tine

| secretlove2014 a răspuns:

Din cate mi au spus doctori anexita nu este tocmai de la raceala ci de la bacterii, spre exemplu daca ai o vaginita netratata aceasta se extinde si faci anexita, metroanexita, si remedii naturiste sunt multe eu am folosit ovule carpicon 10 zile si antibiotic 7 zile tavanic 500 mg si mi a trecut

| secretlove2014 a răspuns (pentru secretlove2014):

Inca ceva doctorul care te a consultat ti a facut ecograf endovaginal? pentru ca de multe ori se confunda anexita cu chisturile de ovar, si trebuie sa ti faca si analiza sa stie sigur daca ai anexita, ca altfel nu se stie, multi doctori consulta doar cu mana si nu i corect

| fKn explică (pentru secretlove2014):

Nu mi-a facut ecografie, m-a consultat doar cu mana. nu cred ca ar fi vorba de chisturi pentru ca acum 3 saptamani am fost la un endocrinolog ce mi-a facut ecografii peste tot si mi-a spus ca ovarele sunt normale si sunt in regula

| secretlove2014 a răspuns (pentru fKn):

Daca ti a facut ecograf intervaginal e bine,nu stiam ca endocrinologul face ecografii intervaginale,asta tine de ginecolog,dar in cazul in care nu ti a facut,ar trebui sa faci unul pentru a nu lua tratamentul la ochi, dat de doctor, sa stii ca anexita e foarte periculoasa, nu e doar o simpla raceala, netratata poate duce la infertilitate

| fKn explică (pentru secretlove2014):

Nununu, mi-a facut o ecografie pelvina si stiu de riscurile anexitei. Iti multumesc pentru raspuns

| secretlove2014 a răspuns (pentru fKn):

Nu ai pentru ce am trecut si eu prin multe situatii din astea si uite ca un doctor mi a spus ca aveam avexita acum o luna si ceva si m sam gandit sa mai consult un medic chiar daca nu s plina de bani si am fost socata sa vad ca am chisturi multe si mici pe ambele ovare, deacum am de luat 6 luni anticonceptionale pentru eliminarea chisturilor ca ne dorim un copil, multa sanatate iti doresc!

| fKn explică (pentru secretlove2014):

Pai nu ar fi trebuit sa se vada la ecografia pelvina daca existau chisturi?

| secretlove2014 a răspuns (pentru fKn):

Nu se vede la fel ca cea intervaginala se mai zice endovaginala, eu am vazut diferenta si am ramas surprinsa cat de clar mi a aratat chsturile si dimensiunile si etc

| fKn explică (pentru secretlove2014):

Chiar m-ai pus pe ganduri si cand am sa merg iar la ginecolog saptamana viitoare am sa intreb si de chisturi.

| secretlove2014 a răspuns (pentru fKn):

Intreaba,pentru sanatatea noastra trebuie sa ne luptam, poate nu ai, dar intreaba

| secretlove2014 a răspuns (pentru secretlove2014):

Pe mine de exemplu ma dor ovarele de la chisturi,nu tare dar ma deranjeaza, sunt persoane care nici nu simt ca le au, urasc anticonceptionale, mereu am evitat sa le folosesc, dar la ce folos ca acuma trebuie sa le iau pentru ca nu este alt tratament pentru chisturi

| fKn explică (pentru secretlove2014):

Cand am fost martea trecuta mi-a luat secretie si pentru papanicolau si inca o lamela, erau doua. Banuiesc ca una era pentru papanicolau si cealalta pentru o analiza simpla. La papanicolau s-ar vedea chisturile sau daca am anexita/inflamatie etc, nu?

| secretlove2014 a răspuns (pentru fKn):

La papanicolau nu vede daca ai chisturi,si nici anexita, dar totusi daca ti gaseste bacteria chlamydia, aia e responsabila de anexita, prin urmare daca o gaseste la papanicolau ai anexita, daca nu ai chisturi logic

| fKn explică (pentru secretlove2014):

Pai chlamydia este o boala cu transmitere sexuala, cum se face ca atatea fete virgine au anexita?

| secretlove2014 a răspuns (pentru fKn):

Chlamidia nu este o boala cu transmitere sexuala ci o bacterie, care poate fi luata de la wc etc, si da o pot lua si fetele virgine

| fKn explică (pentru secretlove2014):

Eu stiam ca aceasta bacterie se ia doar prin contact sexual.

| secretlove2014 a răspuns (pentru fKn):

S ar putea,dar este o bacterie,si in afara de asta anexita nu se face fara motiv adica fara interventia bacterilor si nu neaparat doar chlamydia ci si altele,in orice caz atunci cand mergi ginecolog si si citeste analiza testul papanicolau sa l intrebi ce bacterii a favorizat aparitia anexitei,si mai citeste si pe net despre anexita, nu cred ca anexita se face pe fondul frigului, eu totdeauna ma imbrac sa fie cald si nici nu mi amintesc de vreun moment de neglijenta si tot am facut anexita deci bacteriile s de vina, primul doctor mi a spus ca am anexita pentru ca m a examinat doar cu mana si mi a dat diagnostic gresit, dar nu si dat seama ma gandesc pentru ca eu nu am chisturi de ovar ci ovare polichistice si ales foarte mici se vad la ecografie

| fKn explică (pentru secretlove2014):

Deci daca ai mai avut si tu anexita, din ce cauza ai avut-o? Din cauza chlamydiei?

| secretlove2014 a răspuns (pentru fKn):

Asa mi a spus primul medic ca am avut anexita si am luat tratament degeaba pentru ca nu mi trecuse durerile si am mers la al medic care mi a facut si ecograf intervaginal si nici pe departe nu aveam anexita ci chisturi de asta ma dureau ovarele!]

| fKn explică (pentru secretlove2014):

Doamne, m-ai pus pe ganduri cu chlamydia. M-as duce sa fac o analiza ceva. Eu stiu ca partenerul meu e un baiat curat.

| secretlove2014 a răspuns (pentru fKn):

Stai linistita, ti am spus ca nu neaparat de la chlamydia iese asta, poti face de la orice bacterie care patrunde in vagin, spre exemplu eu in afara ed chisturi am avut o vaginita ca mi a trecut destul de greu si inca mai am mici simptome dar am mers sa mi fac anakiza si doctorul mi a spus ca nu mai am infectie ci flora vaginala modificata adica in loc sa fie aproape de gradul unu eu il avea 2, 3 si mi a datr tratament pentru reglarea ei sa nu fac recidiva la vaginita acum o sa continuui tratamentul dupa ciclu, si sotul meu avea niste bubite pe capul penisului si lui i au trecut greu la fel ca la mine, o luna jumate, deci orice bacterie este daunatoare sau ciuperca!

| secretlove2014 a răspuns (pentru secretlove2014):

Dar se pot trata, si eu m am stresat foarte tare, dar a trecut

| maddy83 a răspuns:

Nu trebuie sa te speli niciodata cu apa rece, nu ai voie sa speli manual cu apa rece, sau te balacesti prea mult, nu trebuie sa stai desculta ...trebuie sa eviti orice contact cu frigul!
Iata 3 remedii din batrani pentru aceasta boala atat de comuna femeilor.

1. Se iau doi pumni de tarate, se incalzesc intr-o tigaie, fara sa se arda, si se pun pe un stergar curat de bumbac, ce se aplica pe piele in partea inferioara a abdomenului. Se mentin pana ce se racesc de tot. Se pot face si bai cu grau – o jumatate de kilogram de tarate se baga intr-un saculet de panza, ce se prinde sub jetul de apa fierbinte care curge in cada. Se va sta in aceasta baie timp de 30 de minute.

2. Se face o combinatie in parti egale din urzica, flori de galbenele si coada soricelului, toate plantele uscate si temeinic maruntite. Se pun cate doua lingurite de amestec la fiecare 250 ml de apa clocotita si se lasa la infuzat un sfert de ora. Se foloseste ceaiul caldut si extrem de bine strecurat, pentru spalaturi vaginale cu irigatorul, dar si in uz intern, bandu-se cate 2-3 cani pe zi, pe perioade de 2-3 saptamani, cu pauze de o saptamana.

3. Se combina urmatoarele plante in cantitati egale: usturoi zdrobit, flori de paducel, flori si tulpini de rostopasca, flori de nalba mare, frunze de mur, frunze de salvie. Se fierbe o mana din acest amestec in 10 litri de apa. Se strecoara decoctul si se pune in cada, unde se va sta 20 de minute. Se repeta acest tratament naturist in fiecare seara, inainte de culcare, timp de 2 saptamani. Dupa baie se va sta la caldura.