| Roșiuță a întrebat:

Am fost la oftalmolog si mi-a zis ca-mi trebuie -0.75 la dreptul si -0.5 la stangul.Acum am citit faptul ca ochelarii strica vederea si ca nu e un tratament.Mentionez ca stau f mult pe telefon, mananc nesanatos, sunt sedentara si nu privesc la distanta, ma uit doar de aproape, de ex nu ma uit pe geam la lucruri indepartate.

Credeti ca prin stat mai putin pe telefon, mancat mai sanatos si privit la departare pot ajunge sa vad mai bine?
Ochelarii chiar strica vederea? Trebuie sa iau o decizie, nu pot da 600 lei degeaba si nu vreau sa ajung mai mioapa decat sunt.N-am auzit niciodata oameni care sa spuna ca le-au scazut dioptriile dupa purtarea ochelarilor.Deci sa-mi cumpar sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ochelarii regleaza vederea daca ai probleme cu ea. De unde ai scos asta cu stricatul vederii?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ochelarii nu strica vedere si nu sunt nici tratament. Ochelarii au rolul de a te ajuta sa vezi bine si sa nu iti fortezi ochii. Miopia odata aparuta evoluează în timp pana la o anumita varsta cand se stabilizeaza.

| Wr3nch a răspuns:

Ochelarii nu strica vedera, dar nici tratament nu is. Pentru aia iti trebuie $$$ si operatie cu laser. Si fraierii care zic ca iti strica vederea vor sa iti bage gat solutii magice, ca sa faca ei banilaughing

| halogen001 a răspuns:

Eu am avut intre -0.5 si -1. Ochelari port doar cand vreau sa vad la distanta. In timp dioptriile au ramas pe loc. Ochiul normal se adapteaza cu distanta. Daca e miop si privesti mult timp la distanta, acomodarea nu se mai face asa de des pentru ca imaginea e neclara tot timpul si ochiul se obisnuieste sa sa nu se acomodeze cu distanta, ceea ce nu e bine, dar la dioptrii mici nu se cunoaste diferenta.
In concluzie sunt buni ochelarii cu dioptrii mici (-0.5...-1) purtati doar cand e nevoie sa vezi bine la distanta mare. Daca dioptriile sunt mari, atunci e bine sa fie purtati mai des.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Teoretic, exista exerciții pentru mușchii oculari, alimentație buna care sa includă vitamine (erau și niște suplimente, luteina, nu știu ce). Daca chiar funcționează? Nu știu. Mă gândesc că dacă funcționa, oftalmologii dădeau faliment.

| CassiusAlexander a răspuns:

Mie mi-au scăzut dioptriile. Nu îți strică ochelarii vederea. Se strică singură. Adica si daca porti si daca nu porti tot se strică. Doar că cu ochelari vezi bine cat ii ai pe nas.

| George20123 a răspuns:

Mama, acum exista persoane care nu cred in ochelarii de vedere?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru George20123):

Da, se pare ca miopia nu exista. Mama lui de doctor criminal...

| Adrianod a răspuns:

Din propria experienta, daca ai o dioptrie de ex. de -1, si tu iti iei ochelari cu -1, muschii oculari o sa se relaxeze si o sa iti strice putin vederea, daca tot ai nevoie de ochelari, nu iti lua de aceeasi dioptrie, i-ati cu 0.25 mai mic, firmele de ochelari pe asta mizeaza, sa te tot intorci la ei sa iti refaci ochelarii.