| racc a întrebat:

Am fost luni la medicul stomatolog si acesta mi-a pus in masea un tratament (asa mi-a spus) care imi va omori nervul. Cu acest tratament trebuie sa stau 6 zile.Doctorul stomatolog mi-a spus ca ma va durea cam o ora dupa ce mi-a pus tratamentul, dar au trecut 2 zile si tot ma doare (un pic mai putin). Ce sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| robby212 a răspuns:

Stai linistita, poate n-a fost destul de puternic tratamentul, sau poate, adica si mie mi-a pus, dar si dupa ce l-a luat, plus ca la tinut mai multe, tot ma durea daca facea ceva, eu cred ca am ramas cu nervu, chiar daca tot scotea cu niste ace de plastic colorate din masea ceva...

| BogdanS a răspuns:

Te inteleg foarte bine ce simti. Exact prin asta am trecut si eu.Insa pe mine m-a durut la vreo 3-4 ore dupa ce mi-a pus-o, am luat un paracetamol si m-am calmat.Este normal sa te doara.Pe mine m-a durut de doua ori.Prima oara ti-am spus cand iar a doua oara pe la 12 noaptea de nici nu puteam sa dorm. Durerile mai mici vor fi mereu.Tu doar incearca sa te calmezi si asa va face si maseaua.Depinde si de cum ti-a pus chestia aia acolo.Eu am avut o doctorita foarte priceputa si tin si acum sa-i multumesc pentru ce a afacut. Daca durerile sunt rele incearca sa-l suni pe doctor si sa-i spui cum te doare.S-ar putea sa-ti spuna sa-ti scoti tu alea singura sau cineva ca mama sau tata.Ti-am spus. Durerile sunt absolut normale si acele dureri apar in functie de cum ti-a pus chestia aia acolo sau de sensibilitatea corpului tau la "noi agenti".S-ar putea sa ai o sensibilitatea mai ridicata sau nervii tai sa nu fi reactionat prea bine la aia insa durerile sunt normale mai ales daca sunt mici.Mie mi-a zis ca daca durerile sunt foarte mari si insuportabile sa-mi scot singur aia de acolo.Insa nu am avut probleme desi puteau sa existe complicatii, de aceea mi-a si zis.Totul se intampla in functie de cum reactioneaza corpul tau.Insa nu uita : incearca sa-l suni pe doctor si sa-i spui lui mai multe. Sper sa te faci bine cat mai repede.Stiu ce inseamna.