| Monica000 a întrebat:

Am fost Marți să donez sânge pentru soțul meu sunt compatibila cu el și avea nevoie de sânge eu de atunci nu știu de ce ma simt incontinu amețita și nu am pofta de mâncare. Azi am mâncat doar 2 feli de pâine cu șuncă și cașcaval nu am putut mai mult.Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Tocmai de aia se dau bonurile acelea de masa cand donezi sange, sa iti iei mancare sa te refaci pentru ca e normal sa te simti slabita. 48h e normal. Si nu mai sta cu frica ca o sa patesti ceva pentru ca si frica asta induce niste simptome. Deci incearca sa mananci ceva nutritiv, nu stiu, un ou fiert, o bucata de piept de pui, niste legume ceva si sa bei multa apa. O sa-ti revii

| Mindfulness a răspuns (pentru Furnicuta000):

Se da un card Pluxee nu se mai dau bonuri și îi pune 280 de lei pe el.

| LisaJulie a răspuns:

Tu înainte sa donezi și după trebuie sa mănânci o masa bogata și cu multe proteina care ar trebuie sa conțină ciorba de legume / vacuța / fasole/ găluște/ roșii/, friptura de pui/vită/porc cu piure/cartofi prăjiți/ cartofi nature/ orez/ ciuperci și o salata de verdețuri/ roșii cu castraveți, branza și măsline/ ton, porumb, ardei / creveți, somon și sa bei multă apă! Înainte și după ce donezi sange trebuie sa mânaci bine deoarece te vei simți foarte slabita

| LisaJulie a răspuns:

Doar șunca cu cașcavalul nu te ajuta! Și sa nu cumva sa mânaci ciocolata sau sucuri pentru ca nu țin de foame deloc

| Cipi1212 a răspuns:

Probabil nu ți-a priit donarea de sânge.