| Adelina_Pasca_1996 a întrebat:

Am fost muscata de un caine aseara, imi este amortita mana si s-a umflat, ce este de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Lola05 a răspuns:

Musai la urgente daca nu ai fost deja!
Cainele era maidanez? Daca nu era si ii cunosti stapanul, intreaba daca era la zi cu vaccinurile si deparazitarea. Oricum ar fi, la spital tot ai sa faci un antitetanos si probabil si antirabic, in cazul in care cainele era comunitar.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Trebuie să mergi la medicul de familie pentru a te vaccina antirabic.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Ar trebui să vizitezi un medic pentru a-ți efectua un antitetanos.Nu se știe ce purtător de boli este acel câine și nu trebuie să aștepți ca rana să se vindece singură.

| gogu220 a răspuns:

Fuga fuga la un doctor să îti facă o injecţie antirabic. Cea antitetanos este pentru cănd te tai in fiare ruginite.

| Lola05 a răspuns (pentru gogu220):

Se face antitetanos si in cazul muscaturilor de animale, in cazul in care au trecut 5 ani sau mai mult de la ultimul vaccin antitetanos efectuat.