| OvidiuBatranu a întrebat:

Am fost operat de Peritonita acum 2 uni si ceva, am mai pus o intrebare similara acum o luna cu peritonita asta dar acum e mai groasa treaba, cand fumez sau cand mananc simt ca partea stanga la abdomen explodeaza mațu, se umfla si ma doare ff putin, e suportabila durerea dar provoaca discomfort iar doctoru a spus ca ar trebui sa dispara dupa o perioada insa acum insista si e discomfortabila, uneori am o presimtire negativa ca ajung inapoi la spital, pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să mergi la cel care te-a operat să îți facă o ecografie. Peitoneul e foarte uşor iritabil fizic şi chimic.

Aşa ca reper: durerile de peritoneu te fac să vrei să stai liniştit şi să nu te mişti.
În schimb durerile în abdomen de altă natură te fac să vrei să te mişti ca să le linişteşti.

Încearcă să ai grijă să nu fii constipat/ă pentru că e destul de periculos. Dacă nu reuşeşti cu remedii normale, ia de la farmacie o microclismă.