| Sara2 a întrebat:

Am fost racita si mi-a ramas o flegma in gat pe care nu o pot elimina, este foarte deranjanta. La ce doctor trebuie sa merg? Sau ce medicament sa iau pentru a o elimina? Ms

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te saftuiesc sa faci inhalatii cu aburi si ulei de eucalipt.
Daca faci 2 -3 inhalatii pe zi, in 2-3 zile esti insanatosita, fara antibiotice si fara candida, dupa folosirea lor.

| sierra1 a răspuns:

Dacă e in gât, un ceai o spală, dacă e pe căile respiratorii, tușești si expectorezi dacă nu, sunt siropuri/pastile pentru așa ceva (dacă doar asta e problema)

| relian a răspuns:

laughing cei aia? pfffc e urat suna, mai ales cand o zice o fata laughing is lamurit. Deci nu tia ramas nimic in gat, daca iti ramanea cine stie unde erai acum.Acolo ai probabil o mica infectie,de aia simti asa, flegma laughing ce naspa suna, e ca si cum ar fi ceva muci cu saliva, ceva scuipat, deci tu daca crezi cati raman muci in gat e clara laughing

| Sara2 explică (pentru relian):

Domnule Relian, eu am zis problema care o am, nu aveam cum sa desenez, din moment ce ma deranjeaza e clar ca este o problema acolo, altfel taceam, nu vorbesc din povesti

| relian a răspuns (pentru Sara2):

Da doamna Mona am inteles, dar se putea folosi alte cuvinte.Dau un exemplu.Am fost racita,mi-a trecut,dar am ceva in gat,in zona gatului,in interior ceva ma deranjeaza, simt ceva acolo, stiti ce ar putea fi? Parca suna ceva mai frumos, zic si eu.E ok si cu flegemele laughing dar cand ma gandesc la flegme parca te rascoleste ceva prin stomac. Poate cuvantul este cel corect, poate ca noi folosim cuvantul asta in mod gresit, iar tu ai folosit acum corect.Stai sa caut ce inseamna flegma laughingMda aia inseamna flegma ceva muci in fasole laughing este corect spus dar parca suna nu stiu cum.Stiam ca asa se spune dar nu stiu totusi suna urat. Poti spune ma irita ceva in zona gatului la interior.
In sf ce ai aia este, deci aia ai ceva infectie in gat, daca te poti uita cu o oglinda mica de aproape si cu lumina o sa vezi ca e ceva galben acolo, deci este ceva o usoara infectie, asa patesc multe femei. Daca nu trece poti lua ceva antibiotice vreo 5 zile si se rezolva.

| Sara2 explică (pentru relian):

Ms de sfat. Acum ce sa fac, stiu ca suna urat, dar am fost mai directa. O zi buna va doresc